Zamknij

500 plus na wakacje. Jak założyć Profil Zaufany?

27.07.2020 15:26
Bon turystyczny. Jak założyć Profil Zaufany - krok po kroku
fot. Shutterstock/GaudiLab(ilustracyjne)

Założenie Profilu Zaufanego jest pierwszym krokiem by aktywować nowy bon turystyczny. To alternatywa dla osób, które nie mają podpisu kwalifikowanego.

Profil zaufany pozwala nie tylko zalogować się do Platformy Usług Elektronicznych PUE ZUS, ale także umożliwi załatwienie innych spraw urzędowych przez internet.

Za pomocą profilu zaufanego można potwierdzić swoją tożsamość w sieci, dzięki czemu można składać wnioski, czy deklaracje podatkowe bez wychodzenia z domu. W przypadku bonu turystycznego, profil zaufany umożliwia logowanie do platformy PUE ZUS. Aktualizacja danych na tej stronie jest z kolei warunkiem skorzystania z nowego 500 plus.

Jak założyć Profil Zaufany?

Na rządowej stronie gov.pl widnieje zakładka „Profil Zaufany”. Po kliknięciu w ikonę użytkownikom pojawi się informacja o dwóch możliwościach założenia Profilu Zaufanego.

Zobacz także

  • Najszybszym sposobem jest założenie konta przez internet. Warunkiem jest jednak posiadanie internetowego konta bankowego, gdyż w tym przypadku, to właśnie poprzez bank użytkownicy potwierdzają swoją tożsamość. W tym wariancie użytkownik może wybrać z listy swój bank i po kliknięciu w jego ikonę zostanie przekierowany do zakładki logowania się do banku. Po zalogowaniu, ma on już dostęp do swoich danych w serwisach administracji.
  • Jest też alternatywa dla osób, które nie posiadają konta bankowego w sieci. Wówczas wystarczy wejść na stronę Profilu Zaufanego (pz.gov.pl) i wypełnić formularz. Tak złożony wniosek należy potwierdzić w dowolnym urzędzie, czyli w tzw. punkcie potwierdzającym. Chodzi o urzędy gminy czy urzędy skarbowe.  

Profil Zaufany ważny jest przez 3 lata. Po tym okresie należy go zaktualizować.

RadioZET.pl/gov.pl