Zamknij

Bon turystyczny po pierwszym miesiącu. Polacy wydali 172 mln złotych

04.09.2020 08:45
Bon turystyczny. Ile bonów wydano? Ile pieniędzy trafiło do firm
fot. Shutterstock/My Agency (ilustracyjne)

886 tysięcy wydanych bonów na kwotę sięgającą 800 milionów złotych i 20 tysięcy firm przyjmujących płatność w ramach wakacyjnego 500 plus. Rząd podsumował miesiąc z bonem turystycznym.

Bon turystyczny to najnowszy program Prawa i Sprawiedliwości. Rodziny z dziećmi mogą liczyć na wakacyjny voucher na kwotę 500 złotych, a pogrążona w kryzysie krajowa branża turystyczna – na większy popyt na usługi.

Wakacyjne 500 plus obowiązuje od 1 sierpnia 2020 roku. Pieniądze w ramach bonu będzie można wydać do końca marca 2022 roku. Rząd podsumowuje, ile pieniędzy wydano po miesiącu funkcjonowania nowego programu.

Bon turystyczny. Ile pieniędzy i bonów wydano?

Resort rozwoju i Zakład Ubezpieczeń Społecznych w najnowszym komunikacie podsumowują pierwszy miesiąc obowiązywania bonu turystycznego. Do końca sierpnia Polacy aktywowali 886 tysięcy bonów na kwotę 759 mln złotych. 172 miliony już trafiło do firm za pośrednictwem wakacyjnego 500 plus.

Cieszymy się, że zdążyliśmy z uruchomieniem Bonu Turystycznego jeszcze w czasie wakacji. Tempo było zawrotne, ale dzięki temu wiele rodzin mogło spędzić ostatnie dni lata na wspólnym wypoczynku. Liczba bonów pobranych w pierwszym miesiącu jest bardzo zadowalająca.  Zachęcamy do płacenia bonem także w okresie jesiennym i później zimą, wiosną - podczas weekendowych wyjazdów czy ferii. Mamy przecież czas aż do marca 2022 roku 

– mówi Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju

Prezes ZUS prof. Getruda Uścińska mówiła z kolei o procesie obsługi bonu. Jak stwierdziła, urząd „sprawnie realizuje zadania związane z bonem turystycznym”. Jak podkreśla, obsługa informatyczna i finansowa bonu turystycznego to kolejne, po tarczy antykryzysowej i dodatku solidarnościowym, zadanie ZUS.

Błyskawicznie rozbudowaliśmy i udostępniliśmy naszą Platformę Usług Elektronicznych dla podmiotów turystycznych oraz osób uprawnionych do bonu . Za pomocą bonu rodzice i opiekunowie mogą płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Co ważne bon jest ważny do 31 marca 2022 roku i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze 

– dodaje prezes ZUS

Dla kogo wakacyjne 500 plus?

Świadczenia w formie bonu są przyznawane na każde dziecko, na które przysługuje 500 plus. Rodzice, którzy wcześniej wnioskowali o 500 plus, powinni założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Można go założyć przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Po wejściu na PUE rodzice aktywują bon i otrzymają kod. Sam proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę.

Zobacz także

Gdzie można zapłacić bonem turystycznym?

Tylko w sierpniu 20 tysięcy podmiotów turystycznych przystąpiło do programu. Oznacza to, że wakacyjne 500 plus można wydać w 20 tys. miejsc tj. hotele, agroturystyka, biura podróży czy biura organizujące wycieczki lub kolonie dla dzieci.

Lista podmiotów biorących udział w programie nadal jest otwarta, mogą przystąpić do niego wszyscy przedsiębiorcy lub organizacje pożytku publicznego, które realizują usługi hotelarskie lub turystyczne w Polsce.

Zobacz także

Beneficjenci bonu mogą płacić nim m.in. za hotele, kolonie dla dzieci czy atrakcje turystyczne. Wyszukiwarka obiektów, w których można płacić za pośrednictwem wakacyjnego 500 plus znajduje się na stronie: https://bonturystyczny.polska.travel/

Resort rozwoju zaznaczył w komunikacie, że turystyka to sektor, który wymaga wsparcia. Branża ta generuje bowiem 6 proc. PKB i tworzy 700 tysięcy miejsc pracy.

Zobacz także

Anna Salamończyk-Mochel, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej mówi, że tegoroczny sezon turystyczny zaczął się z opóźnieniem, ale rekompensatą jest Polski Bon Turystyczny, który napędza popyt na usługi turystyczne

- Sektor turystyczny jest bardzo rozdrobniony i zróżnicowany, obejmuje też wiele współzależnych branż. Kluczowym wyzwaniem jest sprawienie, żeby wszystkie te powiązane elementy ponownie ze sobą współpracowały, aby zapewnić odwiedzającym najlepsze doświadczenia turystyczne. Dzięki dostępności Bonu Turystycznego dla rodzin z dziećmi, także tych, które wcześniej nie mogły pozwolić sobie na wyjazd na urlop czy chociażby weekendową wycieczkę, wiele z nich mogło zaplanować wspólne wakacje. Wierzę, że wraz ze wzrostem ilości i jakości oferowanych usług turystycznych również w tzw. niskim sezonie Polacy będą korzystać z bonów równie chętnie jak w pierwszym miesiącu działania programu– dodaje Anna Salamończyk-Mochel.

RadioZET.pl/mat.pras