Zamknij

Bon turystyczny. Ile firm dołączyło do programu?

31.07.2020 10:39
Bon turystyczny. Gdzie wykorzystać? ZUS: tysiące firm w programie
fot. Soloviova Liudmyla/shutterstock (ilustracyjne)

500 plus na wakacje będzie można wydać u 6 tysięcy przedsiębiorców zapisanych do programu Polski Bon Turystyczny. ZUS przedstawił najnowsze dane.

- Ponad 6 tysięcy podmiotów jest zainteresowanych przyjmowaniem płatności za swoje usługi w formie bonu turystycznego - poinformowała w radiowej Jedynce prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, prof. Gertruda Uścińska.

Prezes ZUS dodała, że firm na liście Polskiej Organizacji Turystycznej przybywa. Co to oznacza dla beneficjentów nowego 500 plus? Bonem turystycznym będą mogli zapłacić w tysiącach miejsc w całej Polsce.

Gdzie wykorzystać bon turystyczny? Coraz więcej firm na liście

Bonem można będzie zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez POT. Do tej pory na listę wpisało się 6 tysięcy firm, a jak mówi prezes ZUS, chętnych cały czas przybywa.

Zobacz także

Polska Organizacja Turystyczna informuje, że lista obiektów, które przyjmą płatności bonem, ukaże się w sobotę na stronie: bonturystyczny.gov.pl. 

Dla kogo nowe 500 plus?

Rodziny otrzymają 500 zł na dziecko do 18. roku życia i dodatkowe 500 zł na dziecko z niepełnosprawnością w formie bonu turystycznego. Mowa także o polskich rodzinach mieszkających poza granicami Polski. Z szacunków ZUS wynika, że uprawnionych do bonu jest ponad 6 mln dzieci.

Zobacz także

Uścińska powiedziała, że aby skorzystać z bonu należy się zarejestrować na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Rodzic, opiekunowie, także powinni posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych. Jeśli go nie posiadają, to jesteśmy do dyspozycji, aby ułatwić założenie tego profilu. Jest instrukcja na stronie głównej ZUS, można przez specjalnie dedykowaną dla Polskiego Bonu Turystycznego infolinię też przejść ten proces. Można także w jednostkach terenowych ZUS 

- poinformowała Uścińska

Dodała, że zgodnie ze stanem na 31 lipca liczba beneficjentów, którzy już posiadają profil na PUE ZUS to ponad 1,25 mln osób.

Zobacz także

Aby skorzystać ze świadczenia należy założyć profil na PUE ZUS, zalogować się i aktywować bon. Beneficjenci mailem  lub SMS-em dostaną kod obsługi płatności. Będzie on też dostępny na profilu na PUE ZUS. System PUE ZUS dla beneficjentów bonu ruszy o północy z piątku 31 lipca na sobotę 1 sierpnia.

Bonem będzie można płacić do końca marca 2022 roku.

RadioZET.pl/PAP