Zamknij

Bon turystyczny. Miliardy do wykorzystania, a 38 proc. Polaków bez urlopu

21.05.2021 22:25
Bon turystyczny. Gdzie można wydać. Co można kupić
fot. GERARD/REPORTER/EastNews

Bon turystyczny ma być zachętą dla Polaków do spędzenia wakacji w kraju. Ministerstwo rozwoju, pracy i technologii podkreśla, że pozostała jeszcze duża pula środków finansowych do wykorzystania. Tymczasem aż 38 proc. Polaków deklaruje, że w tym roku na urlop nigdzie się nie wybiera.

Polski Bon Turystyczny to rządowe wsparcie dla podmiotów działających w branży turystycznej. Ma pomóc przedsiębiorstwom, które ucierpiały podczas pandemii. Wsparcie w wysokości 500 zł przysługuje na każde dziecko. Dodatkowy bon, także o wartości 500 zł, dostaną rodzice dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością.

Wydawałoby się, że w takiej sytuacji pieniądze z budżetu państwa będą błyskawicznie znikać. Tymczasem Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii zaapelowała do Polaków, że do wykorzystania jest jeszcze 4 mld zł w ramach bonu turystycznego.

Bon turystyczny. Dlaczego pieniądze zalegają w budżecie?

Z badania przeprowadzonego przez Kantar Public wynika, że 38 proc. Polaków nie planuje wyjazdu na urlop w sezonie letnim, 46 proc. ma plany wakacyjne przeważnie w Polsce, a 6 proc. osób wybiera się za granicę.

Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii uważa, że dotychczasowy, niewystarczający poziom wykorzystania oferowanego przez rząd wsparcia, jest efektem lockdownu. Spowodował on kilkumiesięczne zamknięcie obiektów, w których można zrealizować vouchery.

Wszystko to było uzależnione i doprowadziło do niepełnych możliwości wykorzystania tego bonu. Dziś mamy narodowy program szczepień na bardzo wysokim poziomie, jeżeli chodzi o wyszczepienie populacyjne, mamy również szerokie grono osób, które są ozdrowieńcami

Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii

O podobne wsparcie proszą przedstawiciele branży weselnej i fitness. Wiceminister rozwoju powiedziała jednak, że nie są rozważane możliwości stworzenia dla nich bonu, który byłby finansowany z rządowej kasy.

- My dzisiaj skupiliśmy się, aby do turystyki włączyć jak najwięcej podmiotów, w których można płacić tymi środkami. Dzisiaj nie rozpatrujemy w kategoriach tworzenia kolejnych bonów, a tak naprawdę zrealizowania bonu turystycznego na tę kwotę, którą założyliśmy - zapowiedziała Semeniuk.

Bon turystyczny. Gdzie i do kiedy można skorzystać?

Grze wykorzystać bon? Pierwszym warunkiem jest przynależność podmiotu do bazy Polskiej Organizacji Turystycznej. Tylko zrzeszone obiekty mogą przyjmować płatności w ten sposób. Klienci mogą zapłacić przy pomocy tego dokumentu za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski, a także zorganizowane wycieczki wraz z wszelkimi atrakcjami przewidzianymi przez organizatorów w ramach oferty.

Jaki jest termin ważności Polskiego Bonu Turystycznego? Zgodnie z przepisami, z vouchera można skorzystać do końca marca 2022 r.

Bon turystyczny to program, który do tej pory kosztował budżet państwa 1,3 mld zł. ZUS wydał już 1,5 mln bonów, a chętni nadal mogą skorzystać z możliwości, które daje rządowa inicjatywa.

Polskie rodziny wykonały już ok. 470 tys. płatności bonami. Do wzięcia udziału w rządowej inicjatywie zgłosiło się ponad 21,4 tys. podmiotów turystycznych i organizacji pożytku publicznego, które chcą świadczyć swoje usługi w ramach bonu.

RadioZET.pl/PAP