Zamknij

500 plus na wakacje. POT: bonem można zapłacić w tysiącach miejsc

17.07.2020 16:52
Bon turystyczny. Gdzie będzie można wykorzystać 500 plus?
fot. Albin Marciniak/East News

Bon turystyczny doczekał się podpisu prezydenta. Polska Organizacja Turystyczna tworzy listę miejsc, w których będzie można zapłacić wakacyjnym 500 plus. 

Bon turystyczny wesprze nawet 100 tysięcy podmiotów działających w branży. Zastrzyk finansowy w formie nowego 500 plus otrzyma ponad 6 mln dzieci.

500 plus na wakacje jest już pewne. Prezydent podpisał ustawę, która wprowadza bon turystyczny. To 500 złotych na każde dziecko w rodzinie do wydania w hotelach czy pensjonatach w Polsce.

Bon turystyczny. 100 tysięcy podmiotów uprawnionych do akceptacji bonu

Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Robert Andrzejczyk poinformował, że z bonu turystycznego skorzysta ponad 6 milionów dzieci, na co rząd wyda ponad 3,5 miliarda złotych. Beneficjentów z branży turystycznej, którzy uprawnieni będą do akceptacji tego bonu, jest zgodnie z szacunkami POT nawet 100 tysięcy.

Zobacz także

Jak podkreślił wiceminister, podpisana w piątek przez prezydenta ustawa dotycząca bonu „daje polskim rodzinom dodatkowe wsparcie w kwocie kilku miliardów, ale także wsparcie dla branży turystycznej, która w tak mocny sposób została dotknięta przez epidemię Covid-19”. „Jest to projekt wyjątkowy na skalę europejską” – zaznaczył.

Jak tłumaczył wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy do obsługi bonu „potrzebny będzie ogromny system elektroniczny, który będzie prowadził Zakład Ubezpieczeń Społecznych”. ZUS stworzy więc bazę dzieci, na które dziś przysługuje świadczenie 500 plus, zaś POT – bazę podmiotów, które skorzystają z bonu. Chodzi o wszystkie obiekty noclegowe (agroturystyka, pensjonaty czy hotele) a także inni przedsiębiorcy działający w branży tj. organizatorzy wycieczek.

Zobacz także

Dopytywany o to, jak – już po uruchomieniu bonu – zweryfikować, czy dany podmiot rzeczywiście jest pełnoprawnym uczestnikiem projektu, Gut-Mostowy wyjaśnił, że trzeba to sprawdzić na liście, która będzie udostępniona na stronie internetowej POT.

Zgodnie z zapowiedzią resortu rozwoju, bon można będzie aktywować już końcem miesiąca. Bonem będzie można płacić do końca marca 2022 roku.

Dla kogo 500 plus na wakacje?

Bon turystyczny, zgodnie z założeniem ustawodawcy, będzie przysługiwał na każde dziecko w rodzinie w kwocie 500 złotych. Na dziecko z niepełnosprawnościami przysługiwać będzie bon na dwukrotnie wyższą kwotę.

Zobacz także

Polski Bon Turystyczny będzie dostępny w formie elektronicznego vouchera dostępnego przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). 

By aktywować bon należy zalogować się do systemu ZUS i zaktualizować dane. Po zaktualizowaniu danych w PUE ZUS, bon turystyczny zostanie aktywowany i jego numer zostanie przesłany na numer telefonu komórkowego lub adres poczty elektronicznej beneficjenta.

RadioZET.pl/PAP