Zamknij

500 plus na wakacje wydłużone? Jest komentarz resortu rozwoju

11.05.2021 12:33
Bon turystyczny może być wydłużony
fot. Wojciech TRACZYK/East News

Bon turystyczny można będzie wykorzystać także po 31 marca 2022 roku? Rząd sam zauważył, że wprowadzając kolejne restrykcje ograniczył możliwość skorzystania z wakacyjnego 500 plus. Teraz myśli o naprawnieniu błędów. 

Bon turystyczny, czyli 500 plus na wakacje, miało być wsparciem dla pogrążonych w kryzysie hoteli i firm z branży turystycznej.

Rząd dofinansował wakacje Polaków przyznając im bon na noclegi i inne usługi turystyczne, ale kilka miesięcy później uniemożliwił korzystanie z wakacyjnego 500 plus. Przez lockdown z programu zdążyło skorzystać tylko 25 proc. uprawnionych.

Bon turystyczny. Tylko co czwarty Polak skorzystał z 500 plus na wakacje

500 plus na wakacje, czyli Polski Bon Turystyczny, został wprowadzony w sierpniu 2020 roku. Celem było zwiększenie popytu na usługi przedsiębiorców, którzy ucierpieli przez pierwszy, wiosenny lockdown. Polacy otrzymali dofinansowanie do noclegu w hotelu czy skorzystania z wielu atrakcji turystycznych.

Problem jednak w tym, że jesienią rząd znów zamknął rozrywkę i hotele, przez co ci, którzy planowali powakacyjny urlop, nie mogli wykorzystać bonu. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii w odpowiedzi na pytania PAP pisze, że od tamtego czasu z bonu skorzystał co czwarty uprawniony.

Ministerstwo przekazało, że do 30 kwietnia 2021 roku polskim rodzinom przyznano 1,4 mln bonów o wartości 1,2 mld zł. Średnia wartość wydanego bonu wyniosła 857 zł, a do końca kwietnia zapłacono nim 423 tys. razy.

Resort dodał, że do tej pory wartość zrealizowanych płatności bonem wyniosła 309 mln zł - co stanowi 25,75 proc. wartości przyznanych bonów.

MRPiT w odpowiedzi na pytania PAP przyznało, że restrykcje ograniczały możliwość wykorzystania bonu. W Polskiej Organizacji Turystycznej zarejestrowanych jest 20,5 tys. podmiotów, u których można zapłacić bonem, pod warunkiem, że te nie mają rządowego zakazu działalności. Po wakacjach dopiero w lutym, czyli w miesiącu, w którym znów stopniowo łagodzono restrykcje, odnotowano większą liczbę płatności bonem. Co do zasady, bon można wykorzystać do końca marca 2022 roku. Czy w związku z lockdownem jest szansa na wydłużenie programu?

Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii prowadzi analizy dotyczące wykorzystania bonów i ewentualnych możliwości wydłużenia terminu realizacji programu 

odpowiada resort

Niewykluczone zatem, że z bonu skorzystamy także po 31 marca 2022 roku. Rodziny z dziećmi mogą wykorzystać wakacyjne 500 plus m.in. w hotelach, pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych, u organizatorów kolonii czy obozów harcerskich. Wartość bonu to 500 zł na każde dziecko, a w przypadku dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności 1000 zł.

RadioZET.pl/PAP