Zamknij

Bon turystyczny. Dlaczego zakładka w PUE ZUS nie zawsze jest widoczna?

10.08.2020 09:09
Bon turystyczny. Dlaczego zakładka w PUE ZUS nie zawsze jest widoczna
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zakładka „Bon Turystyczny” nie wyświetla się na PUE ZUS? To możliwe. Zakład Ubezpieczeń Społecznych tłumaczy, co robić w takiej sytuacji.

Bon turystyczny, czyli wakacyjne 500 plus to nowe wsparcie dla rodzin i firm z branży turystycznej. Od 1 sierpnia rodziny z dziećmi mogą aktywować bon na kwotę 500 złotych, którym zapłacić mogą np. za hotel lub kolonię dla dziecka.

Beneficjenci zgłaszają jednak problemy przy aktywacji bonu. Często zdarza się, że zakładka „bon turystyczny” nie jest widoczna. Co zrobić w takiej sytuacji?

Bon turystyczny i niewidoczna zakładka w PUE ZUS

Warunkiem skorzystania z bonu jest aktualizacja danych w Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Często jednak beneficjenci po zalogowaniu się nie widzą zakładki „Polski Bon Turystyczny” na swoim profilu.

Zobacz także

ZUS wyjaśnia, że beneficjentem bonu turystycznego może być osoba, która już pobiera 500 plus na dziecko.

- Przed aktywacją bonu warto sprawdzić, która osoba w rodzinie jest uprawniona do pobierania świadczenia wychowawczego Rodzina 500 plus  tzn. która osoba składała wniosek o 500 plus. Na PUE ZUS zakładka Polski Bon Turystyczny jest widoczna u tej właśnie osoby. Czasem – w zależności od monitora – nie widać jej od razu. W zakładce Ogólny w menu bocznym po lewej stronie na dole strony znajduje się szara strzałka skierowana w dół – trzeba ją nacisnąć – wyjaśnia ZUS.

Zobacz także

Zakład przypomina, że bon przydzielony jest tej osobie, która składała wniosek o 500 plus. Jeśli jednak zakładka „Polski Bon Turystyczny” nie jest widoczna u wnioskodawcy to „może to wynikać z braku odpowiedniej informacji w zbiorze udostępnionym ZUS do przygotowania bonów”.

ZUS informuje, by w takiej sytuacji złożyć do Polskiej Organizacji Turystycznej wniosek o ustalenie prawa do bonu lub dodatkowego uprawnienia do bonu. Do wniosku należy dołączyć informację o przyznaniu świadczenia wychowawczego Rodzina 500 plus wydanego przez właściwy organ.

Zobacz także

Wniosek można wysłać do organizacji  w sposób tradycyjny – za pośrednictwem poczty, lub elektronicznie na skrzynkę ePUAP Polskiej Organizacji Turystycznej.

Jak skorzystać z bonu turystycznego?

Rodziny otrzymają 500 zł na dziecko do 18. roku życia i dodatkowe 500 zł na dziecko z niepełnosprawnością w formie bonu turystycznego. Mowa także o polskich rodzinach mieszkających poza granicami Polski. Z szacunków ZUS wynika, że uprawnionych do bonu jest ponad 6 mln dzieci.

Aby skorzystać ze świadczenia należy założyć profil na PUE ZUS, zalogować się i aktywować bon. Beneficjenci mailem lub SMS-em dostaną kod obsługi płatności. Będzie on też dostępny na profilu na PUE ZUS.

RadioZET.pl