Zamknij

Bon turystyczny do zmiany? 500 plus pomoże sfinansować więcej usług

13.07.2020 07:41
Bon turystyczny. Apel Rzecznika MSP o zmiany w 500 plus na wakacje
fot. Rock and Wasp/Shutterstock (ilustracyjne)

500 plus na wakacje jest już na ostatniej prostej. Niewykluczone, że w ramach bonu turystycznego można będzie nie tylko opłacić hotel, ale także np. zamówienie kajaku.

Bon turystyczny, czyli 500 plus na wakacje to nowy pomysł Prawa i Sprawiedliwości na wsparcie branży turystycznej i polskich turystów, których finanse zostały nadszarpnięte przez koronakryzys.

500 plus na wakacje będzie w tym tygodniu przedmiotem obrad komisji sejmowych, które rozważą poprawki Senatu. Jedna z nich dotyczy rozszerzenia definicji imprezy turystycznej, przez co w ramach bonu można będzie sfinansować więcej usług niż tylko transport czy nocleg w hotelu.

Bon turystyczny na pojedyncze usługi turystyczne? Apel Rzecznika MŚP

Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców w piśmie do Przewodniczącej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny poseł Urszuli Ruseckiej zaapelował o poparcie poprawki, która rozszerza definicję imprezy turystycznej w ustawie o polskim bonie turystycznym.

Zobacz także

Taka poprawka umożliwi sfinansowanie w ramach 500 plus na wakacje nie tylko zorganizowanej wycieczki, ale także pojedynczej usługi tj. zamówienie przewodnika czy wynajęcie kajaku.

Jak czytamy w oświadczeniu Rzecznika MŚP, w pierwotnej wersji projektu mowa jedynie o finansowaniu tylko tych usług turystycznych, które byłyby połączone z co najmniej jeszcze jedną usługą w ramach tej samej podróży bądź wakacji.

„Przykładowo jeden przedsiębiorca musiałby zorganizować spływ kajakowy i dodatkowo zapewnić transport na niego. Te dwie usługi realizowane oddzielnie, przez odrębne podmioty nie mogłyby być finansowane ze środków bonu turystycznego” – pisze Adam Abramowicz.

Rzecznik apeluje, by rozszerzyć definicję imprezy turystycznej o pojedyncze usługi, co  pozwoli zapewnić źródło finansowana szerszej grupie przedsiębiorców i nie spowoduje nierówności konkurencyjnych.

Rozwiązanie, które przyjął Sejm mówi, że skorzystać mogą z niego tylko organizatorzy imprez turystycznych, natomiast podmioty świadczące pojedyncze usługi turystyczne są z tego wyłączone. To jest niekorzystne rozwiązanie, ponieważ wyklucza drobnych przedsiębiorców. Dlatego apelowaliśmy do Sejmu i Senatu o zmiany. Senat zaproponował poprawkę, aby także organizator turystyki, czyli pojedynczy mikroprzedsiębiorca mógł skorzystać z tego z bonu. Będę uzasadniał konieczność przyjęcia tej poprawki na Sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny oraz przekonywał posłów do tej zmiany 

– mówi Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców

RadioZET.pl/mat.pras