Zamknij

Bon turystyczny 500 plus. Andrzej Duda przedstawił szczegóły

08.06.2020 14:54
Bon turystyczny. Andrzej Duda przedstawił szczegóły
fot. PAP/Paweł Supernak

Prezydent Andrzej Duda ujawnił kolejne szczegóły dotyczące tzw. bonu turystycznego. Ma on być skierowany do rodzin w wysokości 500 zł na każde dziecko. Pieniądze można będzie wydać do końca 2021 roku.

Bon turystyczny to najnowszy pomysł prezydenta na pomoc Polakom w realizacji planów wakacyjnych oraz pomoc rodzimej branży turystycznej. Andrzej Duda, ubiegający się o reelekcję, zapowiedział w poniedziałek w Ustce najnowsze informacje na temat tego projektu.

Według wstępnej koncepcji bon turystyczny w wysokości 1000 zł miał przysługiwać pracownikom z pensją do 5,2 tys zł brutto. Ten scenariusz nie zostanie jednak zrealizowany. Kto w takim razie będzie mógł liczyć na wsparcie?

Bon turystyczny. Dla kogo?

- Bon będzie miał długi okres realizacji - przekazał prezydent. - Mam nadzieję, że bon turystyczny będzie już w te wakacje (...) będzie go można wykorzystać do końca 2021 roku - tłumaczył Duda.

Zobacz także

Jak doprecyzowała Kancelaria Prezydenta RP, bon turystyczny o wartości 500 zł na dziecko przyznawany niezależnie od poziomu dochodów. Skorzysta z niego 6 mln dzieci. 

Nie trzeba go wydać w te wakacje, nie trzeba go wydać jesienią, można go wydać wiosną przyszłego roku, można go wydać na ferie zimowe. Można go wydać także na przyszłoroczne wakacje

Andrzej Duda

500 plus na wakacje. Wnioski i zasady

Duda poinformował, że bon turystyczny o wartości 500 zł będzie miał postać cyfrową. Jak mówił, bon będzie się uzyskiwało poprzez zarejestrowanie się na platformie usług elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i będzie on przyznawany po weryfikacji.

W momencie, w którym państwo zgłosicie się do usługodawcy, czy to rezerwując nocleg, czy wykupując jakąś imprezę turystyczną dla dzieci, obóz, kolonie, inne tego typu przedsięwzięcie, czy rezerwując wakacje w jakimś pensjonacie albo w gospodarstwie agroturystycznym, zgłaszacie państwo właścicielowi czy prowadzącemu fakt, że będziecie korzystali z bonu turystycznego. Będzie należało to zrobić albo przy rezerwacji, albo przy zakwaterowaniu

Andrzej Duda

Podkreślił, że bon będzie miał postać dedykowaną, a wypłacającym będzie ZUS. - To nie będą pieniądze w gotówce, które będą wędrowały do rodziny i będą mogły być w związku z tym obojętnie na co wydane, bo tak jest z 500 plus. Tutaj będzie inaczej. To są pieniądze, które mają zasilić polską branżę turystyczną i one będą wypłacane podmiotom z branży turystycznej, które z czasem - mamy nadzieję - stworzą katalog bazy turystycznej w Polsce - zaznaczył.

Kiedy uda uchwalić się nowy program pomocowy dla rodzin?

Marszałek (Sejmu - przyp. red.) Elżbieta Witek obiecała, że uczyni wszystko, aby Sejm jeszcze przed tymi wakacjami przyjął ustawę o bonie turystycznym. Mam nadzieję, że Sejm będzie ją rozpatrywał na najbliższym posiedzeniu

Andrzej Duda

Zobacz także

Najbliższe posiedzenie Sejmu rozpocznie się 19 czerwca.

Jak mówił prezydent, jest to inicjatywa prezydencka, ale opracowana we współpracy z rządem. Wskazał tu na wicepremier, szefową resortu rozwoju Jadwigą Emilewicz. - Pracowaliśmy nad tymi rozwiązaniami bardzo pilnie w ostatnim czasie, także we współpracy z panią prezes ZUS Gertrudą Uścińską - mówił.

RadioZET.pl/PAP