Zamknij

500 plus na wakacje. Jest adres mailowy do zgłaszania oszustw

05.08.2020 08:21
Bon turystyczny. Adres mailowy do zgłaszania przekrętów na 500 plus
fot. Shutterstock/Halfpoint (ilustracyjne)

Rząd bierze się za oszustów wykorzystujących bon turystyczny. Na specjalny adres mailowy można będzie zgłaszać oferty sprzedaży wakacyjnego 500 plus.

500 plus na wakacje jest wypłacane od 1 sierpnia. - Uruchamiamy adres mailowy do zgłaszania m.in. prób oszustw związanych z bonem turystycznym – poinformował resort rozwoju.

Polska Organizacja Turystyczna zbierze donosy o próbach odsprzedaży wakacyjnego 500 plus i nierzetelnych przedsiębiorcach na adres: nieprawidlowosci@bonturystyczny.gov.pl.

Przekręty na bon turystyczny. Można zgłaszać oszustwa na specjalny adres mailowy

Organizacja Turystyczna uruchomiła specjalny adres mailowy. Internauci mogą tam zgłaszać oferty sprzedaży bonu, a POT będzie kierować sprawę do organów ścigania.

Praktykę odsprzedaży bonów i oszustw z jego wykorzystaniem skomentował wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy. Polityk mówił, że celem wakacyjnego 500 plus jest wsparcie rodzin i turystyki krajowej.

- Zależy nam na tym, żeby młodzi Polacy zwiedzali ojczyznę i wyrobili sobie nawyk podróżowania po kraju. W internecie pojawiły się oferty oszustów, którzy próbują sprzedać bon. Pamiętajmy jednak, że bon turystyczny nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Skorzystać z niego mogą tylko osoby uprawnione – wyjaśnił Gut-Mostowy.

Zobacz także

Resort rozwoju przypomniał, że zgodnie z prawem świadczenie powinno być spożytkowane na dziecko, na które został przyznany bon.

„Oznacza to, zapłata bonem na rzecz innego dziecka jest niezgodna z prawem. Z nienależytym wykonaniem mamy do czynienia na przykład wtedy, gdy usługa nie jest realizowana na rzecz dziecka, na które zostało przyznane świadczenie. Płatności bonem musi dokonać jednak osoba uprawniona” – wyjaśnia w komunikacie Ministerstwo Rozwoju.

Zobacz także

Robert Andrzejczyk, prezes Polskiej Organizacji Turystycznej przestrzega Polaków przed kupowaniem bonu turystycznego i jego sprzedażą. - Kupujący mogą stać się ofiarami oszustwa. Nie można mieć pewności, czy środki na danym bonie, nie zostały wcześniej wydane -  powiedział.

Resort przypomniał, że kupno bonu turystycznego w postaci 16-cyfrowego kodu nie wystarczy by zrealizować świadczenia. W momencie płatności na skrzynkę mailową lub telefon beneficjenta przychodzi drugi kod weryfikujący transakcję.

Ministerstwo zachęca też do zgłaszania nierzetelnych przedsiębiorców, którzy przyjmują płatność bonem, choć nie są do tego uprawnieni.

RadioZET.pl/gov.pl