Zamknij

Bon turystyczny na nowo. Nie będzie 1000 plus dla pracowników

08.06.2020 08:49
Bon turystyczny. 500 plus dla rodzin zamiast 1000 plus dla pracowników
fot. MONKPRESS/East News

Nie 1000 złotych na wakacje, a bon 500 plus dla dziecka. Oto kolejny pomysł na wsparcie branży turystycznej, która ucierpiała przez epidemię koronawirusa.

Koncepcja dotycząca bonu turystycznego wielokrotnie się zmieniała, choć do tej pory nie opublikowano żadnego projektu w tej sprawie. Prezydent Andrzej Duda podczas sobotniego spotkania z wyborcami w Stalowej Woli zdradził, że bon turystyczny będzie miał wartość 500 złotych i będzie dotyczył tylko tych, którzy mają dzieci.

Nie zmieniło się przeznaczenie takiego bonu. 500 plus na wakacje ma wesprzeć krajową branżę turystyczną, która odnotowała straty wywołane epidemią koronawirusa. Prezydent Duda zapowiedział, że taki bon wejdzie w życie już w te wakacje.

Bielan o programie 500 plus na wakacje. Dla kogo bon turystyczny?

Adam Bielan, rzecznik sztabu prezydenta Andrzeja Dudy, był pytany w radiowej Jedynce o bon turystyczny.  Uruchomienie bonu turystycznego w wysokości 500 zł na każde dziecko na potrzeby wypoczynku krajowego zapowiedział w sobotę ubiegający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda. Zapewnił, że o szczegółach tego programu będzie mówił w kolejnych dniach, ale rozwiązanie jest już praktycznie gotowe.

Zobacz także

Bielan potwierdził te słowa i zapowiedział, że w tym tygodniu poznamy szczegóły dotyczące bonu.

To nie będzie gotówka, tylko środki, które będzie można wykorzystać w Polsce, w polskich firmach turystycznych

- powiedział Adam Bielan

Bielan podkreślił, że rząd chce, by taki bon wszedł w życie jeszcze podczas tegorocznych wakacji. - Wiemy, że mamy początek czerwca, ale zrobimy wszystko, żeby cały proces decyzyjny, a później legislacyjny, czyli prace parlamentu, trwały jak najszybciej - dodał.

Zobacz także

Polityk wskazał, że rządzący nie mają jednak wpływu a tempo prac Senatu. Skomentował też zmianę koncepcji, zgodnie z którą bon nie będzie przysługiwał wszystkim pracownikom. Kryterium dochodowe zostało zamienione na kryterium dzietności.

To będzie program adresowany dla rodzin z dziećmi, bo środki będą dystrybuowane analogicznie do programu 500 plus, czyli wszystkie osoby, które posiadają dzieci będą mogły z tego bonu skorzystać 

- zapowiedział Bielan

Dopytywany, czy będzie próg dochodowy, odpowiedział: "Chcielibyśmy, żeby to był program skierowany dla wszystkich dzieci".

Przedstawiciel sztabu prezydenta wskazał, że bon wesprze branżę turystyczną pogrążoną w kryzysie. Będzie go można wykorzystać m.in. w polskich firmach turystycznych i w hotelach.

RadioZET.pl/PAP