Zamknij

Bon turystyczny 500 plus. Będą poprawki Senatu

22.06.2020 10:38
500 plus na wakacje dla dziecka. Będą poprawki Senatu
fot. Volurol/Shutterstock (ilustracyjne)

Senat zajmie się ustawą o bonie turystycznym 500 plus na najbliższym posiedzeniu - zapowiedział marszałek izby Tomasz Grodzki. Jego zdaniem senatorowie wprowadzą do prezydenckiego projektu szereg poprawek.

Bon turystyczny 500 plus ma docelowo otrzymać każde dziecko w rodzinie. Świadczenie w formie vouchera elektronicznego będzie można wydać tylko na usługę turystyczną - jak nocleg czy przewodnik. Ustawę w ubiegłym tygodniu uchwalił Sejm, ale to nie oznacza, że nowy program społeczny od razu wejdzie w życie.

Ustawa trafiła do Senatu, który musi zająć się projektem, aby trafił na biurko prezydenta. Tomasz Grodzki, marszałek izby wyższej, zajął stanowisko w sprawie projektu bonu turystycznego 500 plus.

Bon turystyczny. Kiedy wejdzie w życie? 

- Bon turystyczny to cenna inicjatywa – wskazał w niedzielę podczas konferencji prasowej w Szczecinie marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Zaznaczył jednak, że poseł Ireneusz Raś, a także senatorowie Marcin Bosacki i Janusz Gromek złożyli "bardziej kompleksowy projekt, i to dużo wcześniej", dotyczący czeku turystycznego, który – jak ocenił Grodzki – lepiej podniósłby branżę turystyczną po okresie zamrożenia.

Zobacz także

Dodał, odnosząc się do atmosfery panującej podczas piątkowych obrad Sejmu, że był "mocno zbulwersowany tym, że w trudnych dla kraju czasach" po pandemii "widzowie mogli oglądać krotochwilnie rozbawionych posłów i panią marszałek".

Kiedy jest czas na radość, wesołość i poczucie humoru, to jest, ale kiedy są poważne obrady parlamentu, gdzie pochylamy się nad poważnymi ustawami, to naprawdę trzeba podchodzić do tego poważnie

Tomasz Grodzki

Zapytany o to, czy można się spodziewać, że Senat na najbliższym posiedzeniu 1 i 2 lipca zajmie się bonem, odpowiedział, że "wygląda na to, że bonem turystycznym zajmiemy się na tym posiedzeniu". - Aczkolwiek z racji tej krotochwilnej atmosfery w Sejmie znowu będziemy musieli podejść do tego na poważnie i ten bon poprawić – dodał.

Dopytywany o to, jakie mogłyby być zmiany w ustawie, marszałek Grodzki stwierdził, że nie może tego obecnie określić.

Nie wiem teraz, jaka będzie decyzja, bo czeka nas posiedzenie komisji, czekają nas rozmowy, a już wcześniej odbyło się duże wysłuchanie branży turystycznej w Senacie (…) i dopiero wtedy senatorowie będą zgłaszać ewentualne poprawki i będziemy myśleć nad finalnym kształtem tej ustawy tak, jak to się powinno odbywać

Tomasz Grodzki

Zobacz także

Zaznaczył, że Senat będzie też opierać się na propozycji poselskiej, która była "bardziej kompleksowa i była bardzo dobrze odebrana przez branżę turystyczną".

Mogę zagwarantować, że ta ustawa będzie lepsza zarówno dla tych, którzy z niej skorzystają – dla wczasowiczów – jak również dla tych, którym ta ustawa pozwoli się dźwignąć z ciężkiego kryzysu, w który wpadli nie ze swojej winy

Tomasz Grodzki

Według zapowiedzi resortu rozwoju, który odpowiadał za merytoryczne przygotowanie propozycji bonu turystycznego, pierwsze rodziny mogą otrzymać wakacyjne 500 plus na przełomie lipca i sierpnia. 

RadioZET.pl/PAP