Zamknij

Bon turystyczny dla rodziców samotnie wychowujących dzieci

31.07.2020 14:28
Bon turystyczny. 500 plus dla rodziców samotnie wychowujących dzieci
fot. Shutterstock/Milosz_G (ilustracyjne)

Już od 1 sierpnia 2020 roku miliony polskich rodzin będą mogły aktywować bon turystyczny. Im bliżej do tego terminu, tym więcej pytań w sprawie nowego 500 plus.

500 złotych na każde dziecko w rodzinie w ramach bonu turystycznego to najnowsze wsparcie dla Polaków w obliczu koronakryzysu. Program Polski Bon Turystyczny ma służyć zwiększeniu popytu na krajowe usługi turystyczne, a tym samym wesprzeć rodzimą branżę.

Im bliżej do startu programu, tym więcej wątpliwości. Na jakich zasadach nowe 500 plus będą mogli otrzymać rodzice samotnie wychowujący dzieci?

Bon turystyczny dla rodziców samotnie wychowujących dzieci

Bon turystyczny, co do zasady, przypada na każde dziecko w kwocie 500 złotych. Na dziecko z niepełnosprawnościami przypada dodatkowe 500 złotych. Uprawnieni do bonu są także rodzice mieszkający za granicą.

Zobacz także

Co z osobami, które samotnie wychowują dziecko? Czy rodziny zastępcze albo rodzice sprawujący opiekę naprzemiennie też otrzymają bon?

- Do bonu uprawniona jest każda osoba, której przysługuje prawo do świadczenia wychowawczego albo dodatku wychowawczego na dziecko tj. m.in. świadczenia 500 plus. W przypadku sprawowania opieki nad dzieckiem naprzemiennie, każdemu z rodziców przysługuje bon w wysokości 250 złotych oraz dodatkowe 250 złotych w przypadku dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności – wyjaśnia resort rodziny.

Zobacz także

Bon turystyczny. Jak aktywować 500 plus na wakacje?

Beneficjenci bonu będą mogli już z piątku na sobotę zaktualizować swoje dane w PUE ZUS. Wnioskować o wakacyjne 500 plus można będzie bowiem od 1 sierpnia 2020 roku. Aktualizacja danych jest konieczna, by aktywować bon.

Rodziny starające się o nowe 500 plus mailem  lub SMS-em dostaną kod obsługi płatności. Będzie on też dostępny na profilu na PUE ZUS.

Zobacz także

Aby skorzystać z dodatkowego świadczenia w formie bonu, które przysługuje na dziecko z niepełnosprawnością, należy złożyć na PUE ZUS „Oświadczenie osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego”. Do oświadczenia należy dołączyć kopię orzeczenia o niepełnosprawności.

Gdzie będzie można wykorzystać bon?

Bonem można będzie zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane w Polsce przez przedsiębiorców turystycznych oraz organizacje pożytku publicznego wpisane na listę prowadzoną przez POT.

Lista obiektów, które przyjmą płatności bonem, ukaże się w sobotę 1 sierpnia na stronie: bonturystyczny.gov.pl.

RadioZET.pl