Zamknij

500 plus na wakacje. 10 faktów o nowym bonie turystycznym

20.07.2020 11:09
Bon turystyczny. 10 pytań i odpowiedzi na temat nowego 500 plus
fot. Shutterstock/Milosz_G(ilustracyjne)

500 plus na wakacje stało się faktem. Prezydent podpisał nowe przepisy wprowadzające bon turystyczny, a sama ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw. Tłumaczymy, jak skorzystać z nowego świadczenia.

Bon turystyczny na wakacje to długo oczekiwana przez branżę turystyczną obietnica Prawa i Sprawiedliwości. Koronakryzys wpędził organizatorów wycieczek i hotelarzy w tarapaty finansowe, a realizacja bonów turystycznych jest okazją do nadrobienia strat.

Kryzys uszczuplił też portfele konsumentów, którzy przez odcięcie od źródła dochodu często zdecydowali się odpuścić sobie tegoroczne wakacje. Nowe 500 plus ma wesprzeć polskie rodziny i krajową turystykę.

10 faktów o bonie turystycznym

Na czym polega 500 plus na wakacje?

Bon turystyczny to nowa forma wsparcia dla polskich rodzin w obliczu koronakryzysu. Kwota bonu to, co do zasady, 500 złotych na każde dziecko w rodzinie. Za pomocą bonu będzie można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. Kwota wsparcia ma wynieść łącznie 3,5 mld złotych.

Zobacz także

Dla kogo bon?

Rząd szacuje, że z nowego 500 plus skorzysta niemal 6,5 miliona dzieci i ich rodziców. Zasada jest prosta: bon przysługuje tym, którzy dziś pobierają 500 plus. Mowa także o dzieciach, których rodzice pracują za granicą.

Bon w wysokości 500 złotych będzie przysługiwać zatem na każde dziecko. W przypadku dziecka niepełnosprawnego osoba uprawniona otrzyma dodatkowy bon również w wysokości 500 złotych, czyli otrzyma bony o łącznej wartości 1000 zł. Wskazane kwoty zwolnione są z opodatkowania, co oznacza, że bon to 500 lub 1000 złotych „na rękę”.

Zobacz także

Wnioski o bon turystyczny

Wnioski o bon turystyczny nie będą wymagane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który zajmie się jego obsługą. Rodzice pobierający dziś na dzieci 500 plus muszą jedynie zaktualizować swoje dane w systemie PUE ZUS i aktywować bon.

Jak aktywować bon?

- Aby skorzystać z bonu, trzeba będzie mieć konto na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu. Na PUE w panelu bocznym powstanie osobna zakładka dla osób korzystających z bonu. Bon trzeba będzie aktywować, np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami. Trzeba będzie także podać lub uaktualnić dane kontaktowe, czyli adres e-mail i numer telefonu komórkowego. Będzie tam także możliwość złożenia oświadczenia będącego podstawą przyznania dodatkowego bonu na dziecko z niepełnosprawnością – tłumaczyła prezes ZUS Gertruda Uścińska w rozmowie z PAP.

Zobacz także

Po zaktualizowaniu danych, ZUS prześle beneficjentom mailem lub SMS-em specjalny kod, którzy trzeba będzie podawać przy płatnościach.

Czy trzeba mieć Profil Zaufany?

Warunkiem aktywacji bonu jest zalogowanie się do platformy PUE ZUS. Profil Zaufany jest jednym ze sposobów logowania. Można to zrobić także posługując się kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Profil na PUE ZUS można założyć także m.in. przy pomocy bankowości elektronicznej. 

Jak płacić za pomocą bonu?

Po aktywacji bonu w PUE ZUS, urząd przyśle na maila lub SMS-em specjalny kod. Będzie to ciąg cyfr, który beneficjenci otrzymają drogą mailową lub SMS-em po aktualizacji danych w ZUS. Chcąc zapłacić bonem za usługę turystyczną trzeba będzie okazać podmiotowi turystycznemu specjalny numer przypisany do bonu, a następnie jednorazowy kod autoryzacyjny otrzymany w SMS.

W swoim profilu klient będzie widział, ile pieniędzy zostało na jego koncie w ramach bonu turystycznego.

Zobacz także

Na co wydać pieniądze?

Lista atrakcji turystycznych i usług, a tym samym przedsiębiorców z branży turystycznej, którzy także skorzystają z bonu, jest długa. Chodzi zarówno o imprezy turystyczne, hotele, agroturystykę, jak i np. spływy kajakowe czy kolonie dla dzieci. Resort rozwoju szacuje, że bon będzie można wydać nawet w 100 tys. miejsc – tylu jest bowiem przedsiębiorców uprawnionych do akceptacji bonu.

Gdzie sprawdzić listę placówek, w których można płacić bonem?

Lista podmiotów, w których będzie można zapłacić za pomocą bonu, będzie publikowana na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej. Na liście znajdą się podmioty, które uprzednio zarejestrują się w systemie teleinformatycznym PUE ZUS.

Zobacz także

Czy bon sfinansuje tylko wydatki na dziecko?

Art. 5 ustawy o Polskim Bonie Turystycznym wskazuje na jego beneficjentów, czyli – odczytując przepisy wprost – dzieci. Jak czytamy w ustawie „za pomocą bonu osoba uprawniona może dokonywać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane na rzecz dziecka, na które tej osobie przyznano świadczenie wychowawcze”.

Wątpliwości rozwiał wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy, który już na etapie projektowania ustawy zaznaczył, że w nowych przepisach wprowadzających bon turystyczny mowa o wydatkach za rzecz dziecka. Zaapelował jednak, by nie traktować przepisów dosłownie.

- Przepisy są tak skonstruowane, bo bon de facto przydzielany jest na dziecko. Nikt jednak nie będzie weryfikował w hotelu, czy w pensjonacie, czy płacimy bonem za siebie, czy za dziecko. Nikt też nie sprawdzi, czy np. posiłek, za który płacimy w formie bonu jest na dziecko, czy opiekuna – mówił wiceminister i dodał, że choć bo jest wydawany na dziecko, to wydatki mają charakter rodzinny.

Zobacz także

W jakim terminie bon będzie ważny?

Bonem będzie można płacić też wielokrotnie do końca marca 2022 roku. Zgodnie z zapowiedziami resortu rozwoju, beneficjenci będą mogli dokonać pierwszych płatności podczas tegorocznych wakacji już na przełomie lipca i sierpnia.

RadioZET.pl/POT/PAP