Zamknij

Bon turystyczny w wakacje nie dla wszystkich? Komentarz MRPiT

18.06.2021 14:05
rodzina wsiadająca do pociągu
fot. Marek BAZAK/East News

500 plus na wakacje to dopłata do wyjazdów dzieci z rodzicami. Świadczenie idealnie wpisuje się w potrzeby zmęczonych zamknięciem lockdownem w domach Polaków. Nie wszystkim jednak uda się skorzystać z bonu w wakacje. Uprawnionych jest znacznie więcej, niż dostępnych miejsc noclegowych.

Bon turystyczny to w istocie bonusowe 500 plus. Na każde dziecko objęte programem przypada 500 zł, które można wykorzystać płacąc za usługę turystyczną lub hotelarską. Łącznie do wykorzystania przygotowano około 6,6 mln bonów.

Zrealizowanych zostało do tej pory 795 000, aktywacji bonów dokonano 1,8 mln razy. Oznacza to, że 1 000 000 mln jest gotowych do wykorzystania w wakacje, a zakładając że dzieciom w wypoczynku będą towarzyszyć rodzice, liczba osób szykujących się do wakacyjnego wypoczynku z użyciem bonu turystycznego może sięgać nawet 3 mln. Na pobranie czeka kolejne 4,8 mln bonów, a jak poinformowało redakcję Biznes na RadioZET.pl Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii, liczba uaktywnień rośnie dynamicznie od złagodzenia lockdownu. Spytaliśmy resort, czy wszystkim chętnym uda się wykorzystać „500 plus na wakacje” w wakacje. Oto, czego się dowiedzieliśmy.

Bon turystyczny. Czy uda się go wykorzystać w wakacje?

Branża turystyczna wyraźnie odżyła. Liczba rezerwacji na wakacje jest bardzo duża, jako że Polacy stęsknili się za normalnością. 26 czerwca 2021 zwiększone zostaną limity liczby gości, jakie mogą przyjmować hotele i pensjonaty.

Nie oznacza to jednak, że będzie łatwiej ze zdobyciem wolnego miejsca. Mimo że ceny wzrosły rok do roku o nawet 70 procent, Polacy wykupują wakacje nawet bez prób targowania się o rabaty. Duży popyt oznacza, że o wywalczenie miejsca noclegowego może być w sezonie ciężko.

Problem dotyczy także ewentualnych beneficjentów bonu turystycznego. MRPiT poinformował redakcję Biznes na RadioZET.pl, że są one obecnie przyjmowane przez 23 tysiące podmiotów turystycznych. Na tę liczbę składają się zarówno obiekty noclegowe, jak i organizatorzy wyjazdów turystycznych. Sejm znowelizował prawo, żeby „500 plus na wakacje” można było wykorzystać także na opłacanie wycieczek bez noclegów.

Niestety, „Polska Organizacja Turystyczna nie dysponuje danymi o liczbie miejsc dostępnych w obiektach zarejestrowanych w programie”. Utrudnia to oszacowanie, jaka liczba beneficjentów ma szanse na wykorzystanie bonu w wakacje. Resort poinformował nas, że „liczba i wartość transakcji w przypadku usług hotelarskich i imprez turystycznych są bardzo zbliżone – do tej pory za imprezy turystyczne beneficjenci zapłacili ok. 362 tys. razy, a za usługi hotelarskie ok. 344 tys. razy”.

Od momentu zniesienia części obostrzeń pandemicznych i ponownego uruchomienia turystyki liczba wykorzystanych bonów systematycznie rośnie. Do czerwca 2021 Polacy aktywowali blisko 1,8 mln bonów (ponad 548,5 tys. więcej w porównaniu z lutym br.), a wraz z ponownym otwarciem branży, od maja tego roku do 7 czerwca, czyli z uwzględnieniem czerwcowego tzw. długiego weekendu odnotowano 170 tys. płatności na kwotę ponad 124 mln zł.

MRPiT

Resort poinformował nas, że ze względu na szczyt sezonu wakacyjnego przypadający w okresie lipiec-sierpień, spodziewa się dalszego wzrostu liczby aktywowanych i zrealizowanych bonów turystycznych. Chętnych nie będzie więc brakować, wprost przeciwnie, miejsc za to najprawdopodobniej tak.

Ministerstwo ujęło to spostrzeżenie w bardzo dyplomatyczny sposób, wskazując na zasadę „kto pierwszy, ten lepszy”. I zastrzegając, że podmioty przyjmujące bony turystyczne mogą kwaterować także gości rozliczających się za pobyt bez dopłaty.

Polski Bon Turystyczny jest świadczeniem stymulującym ruch turystyczny, natomiast sam sposób rezerwowania noclegów odbywa się na zasadach rynkowych, w zależności od aktualnego obłożenia obiektów noclegowych. Bony są akceptowane w całej Polsce, co daje turystom wiele możliwości zarezerwowania pobytu w interesującym ich terminie.

MRPiT

Ministerstwo wskazało, że według danych Głównego Urzędu Statystycznego w ubiegłym roku z turystycznych obiektów noclegowych skorzystało 17,9 mln turystów, którym udzielono łącznie ponad 51 mln noclegów. Przed pandemią, w 2019 roku udzielono turystom ponad 96 mln noclegów, w tym 19 mln dla turystów zagranicznych.

Jeśli wszyscy, którzy mają gotowy do wykorzystania bon turystyczny chcieliby skorzystać z niego w wakacje, czyli w lipcu lub sierpniu 2021 roku, spora części z nie zostanie odprawiona z kwitkiem ze względu na brak miejsc. Z dopłat można skorzystać także w późniejszym terminie, poza sezonem. Bony pozostaną ważne do 31 marca 2022 roku.

O ile czas na pobranie i aktywację bonów kończy się 31 marca 2022 roku, o tyle realnie z Polskiego Bonu Turystycznego można korzystać znacznie dłużej. Wystarczy, że przed upływem tego terminu beneficjenci przeznaczą swoje bony na wpłacenie zaliczek za usługi, także noclegi, które odbędą się nawet wiele miesięcy później.

MRPiT

Problem dostępności szans na zrealizowanie bonu turystycznego może się pogłębić, jeśli Sejm przystanie na propozycję Senatu i obejmie świadczeniem także seniorów. Oznaczałoby to dodanie kilku kolejnych milionów chętnych na skorzystanie z miejsc noclegowych czy wyjazdów. Według projektu, emeryci i renciści mogliby korzystać z „500 plus na wakacje” od września 2021 roku.

MRPiT zaznaczyło, że w razie przyznania prawa do bonu turystycznego także seniorom, „Polska Organizacja Turystyczna jest przygotowana na realizację programu w takim zakresie i współpracę z podmiotami turystycznymi, tak aby zapewnić wysoką jakość bazy obiektów turystycznych spełniających potrzeby tej grupy”.

RadioZET.pl