Zamknij

Bon turystyczny to za mało? Ekspert: pieniądze trafią do nielicznych

17.08.2020 12:26
Bon turystyczny to wsparcie dla nielicznych? Branża komentuje
fot. Shutterstock/Jacob Lund (ilustracyjne)

Czy wakacyjne 500 plus jest wystarczającym narzędziem ratowania pogrążonej w koronakryzysie turystyki? Zdaniem przedstawicieli branży, bon turystyczny uratuje byt niewielu przedsiębiorców.

Bon turystyczny to najnowsze wsparcie dla rodzin i branży turystycznej w dobie koronakryzysu. Od 1 sierpnia można nim płacić za hotel czy wycieczki krajowe.

Eksperci z branży turystycznej komentują, że najnowszy pomysł PiS na ratowanie turystyki nie pomoże całemu sektorowi, a pomoc trafi do nielicznych przedsiębiorców.

Bon turystyczny w ogniu krytyki. „Ten zasiłek trafi do nielicznych”

Bon turystyczny nie przywróci firmom turystycznym płynności finansowej. Andrzej Wnęk z Oddolnej Inicjatywy Ratowania Turystyki w rozmowie z TVN24 mówi o skuteczności nowego 500 plus.

Ten zasiłek, który pompowany jest w wysokości 3,5 miliarda złotych, trafi do bardzo nielicznych. Nam zależy nam tym, żeby turystykę pobudzić całościowo, we wszystkich możliwych segmentach 

– podkreślił ekspert

Przedstawiciel branży turystycznej postrzega bon jako element polityki socjalnej, a nie narzędzie wsparcia dla firm. Jego zdaniem bon turystyczny ratuje "tylko może z 10 procent gospodarki krajowej".

Sam bon turystyczny to bon o charakterze socjalnym, który został wprowadzony w zupełnie inny sposób. Nie pomaga on de facto polskiej turystyce. Trzeba zauważyć, że polska turystyka to nie jest tylko wewnątrzkrajowa, ale przede wszystkim turystyka wyjazdowa 

- mówił Andrzej Wnęk

Zdaniem eksperta branża doceniłaby rządową pomoc w postaci dalszego zwolnienia z ZUS i wypłat świadczenia postojowego.

Zobacz także

Dla kogo bon turystyczny i jak z niego skorzystać?

Rodziny z dziećmi ubiegać się mogą specjalne bony turystyczne, którymi płacić można w hotelach i innych krajowych obiektach turystycznych. Na dziecko przysługuje bon w kwocie 500 złotych, zaś na niepełnosprawne dziecko – bon w podwójnej wysokości. Wakacyjne 500 plus dotyczy też dzieci, których rodzice pracują poza granicami Polski.

Zobacz także

Rodzice, którzy wcześniej wnioskowali o 500 plus, powinni założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Można go założyć przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Po wejściu na PUE rodzice aktywują bon i otrzymają kod. Sam proces płatności odbywa się poprzez przekazanie numeru bonu podmiotowi oraz za pomocą dwóch kodów potwierdzających zakup w momencie płatności za usługę.

Bonem można płacić wielokrotnie, aż do wyczerpania środków. Można nim opłacić hotel, kolonię dla dziecka, czy krajową wycieczkę. Bon będzie można zrealizować do końca marca 2022 roku.

RadioZET.pl/TVN24.pl