Zamknij

Bon turystyczny obejmie wakacje 2022. „Taka jest wola Polaków”

06.09.2021 13:27
dzieci wyjeżdżające na wakacje dzięki bonowi turystycznemu
fot. Marek BAZAK/East News

500 plus na wakacje, czyli dopłata 500 zł do wyjazdów wypoczynkowych z dziećmi, stał się prawdziwym wakacyjnym hitem. Wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy zapowiedział, że program zostanie przedłużony także wakacje w 2022 roku, żeby wypełnić  „wolę Polaków oraz branży turystycznej”.

Bon turystyczny zadebiutował w 2020 roku, w samym środku lockdownu, przy obostrzeniach obejmujących turystykę. Uniemożliwiło to wielu rodzinom skorzystanie z dofinansowania wyjazdów, jako że brak było miejsc, do których można było się udać.

W 2021 roku długo obowiązywały zakazy przyjmowania gości przez hotele i miejsce noclegowe, a wykupienie miejsca na noc było jednym z warunków skorzystania z dofinansowania. Przepisy zmieniono, żeby ominąć lockdown, i umożliwiono wykorzystywanie 500 plus na wakacje także do finansowania jednodniowych wycieczek. Przyspieszyło to konsumowanie środków przeznaczonych na bon turystyczny, jednak szybko stało się jasne, że nie wszyscy zdążą ze świadczenia skorzystać, jako że miejsc był znaczne mniej, niż chętnych. Podczas wakacji Ministerstwo Rozwoju tłumaczyło, że bon turystyczny nie obejmie lata 2022 roku, we wrześniu 2021 zmieniło zdanie, tłumaczą to „wolą Polaków i branży turystycznej”.

500 plus na wakacje przedłużone na 2022 rok. Zapowiedź Ministerstwa Rozwoju

Polacy pobrali 3 mln bonów turystycznych; część z nich czeka na wykorzystanie. Ministerstwo Rozwoju jest zdania, że nastąpi to „w następnych tygodniach i miesiącach”. Licznik tyka: wakacje się skończyły, zbliża się czwarta fala zachorowań i spodziewany kolejny lockdown ograniczający mobilność i wyjazdy. Nie wiadomo, czy ferie zimowe się obędą, i czy w ich trakcie będzie można ruszyć z dziećmi na odpoczynek. Tymczasem bonami turystycznymi można płacić tylko do końca marca 2022 roku. Krótki termin miał skłonić Polaków do jak najszybszego wykorzystania 500 plus na wakacje, co było traktowane jako pomoc dla branży turystycznej.

Resort przypominało, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby 500 plus na wakacje wykorzystać do opłacenia letniego wyjazdu awansem, wygląda jednak na to, że zapadła decyzja o przedłużenie terminu obowiązywania bonu turystycznego o pół roku, do września 2022. Zapowiedział to wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy w rozmowie z Radiem Kraków.

Już zadeklarowaliśmy - taka jest wola Polaków i branży turystycznej, aby bon turystyczny przedłużyć, żeby objął też przyszłe wakacje. W departamencie turystyki podejmujemy już działania, które pozwolą zmienić ustawę tak, aby co najmniej o sześć miesięcy przedłużyć bon turystyczny, czyli zapewne przyszłe wakacje będą pod znakiem możliwości jego wykorzystania.

Andrzej Gut-Mostowy

Przedłużenie terminu nie będzie się jednak wiązało się najprawdopodobniej z uruchomieniem kolejnej transzy dopłat. Osoby, które już z bonu turystycznego skorzystały, nowego nie otrzymają.

W zawieszeniu jest także decyzja o ewentualnym przyznaniu prawa do bonu turystycznego emerytom. Według pierwotnego pomysłu, seniorzy mieliby otrzymać możliwość wykorzystania dopłat do wyjazdów poza sezonem, a więc na jesieni 2021 roku.

RadioZET.pl/PAP