Zamknij

Dodatkowy bon turystyczny na niepełnosprawne dziecko

01.08.2020 09:10
Bon turystyczny na niepełnosprawne dziecko
fot. AnnGaysorn/shutterstock (ilustracyjne)

Bon turystyczny jest już dostępny do aktywacji na profilu PUE ZUS. Rodzicom lub opiekunom dzieci niepełnosprawnych przysługuje dodatkowe 500 plus na wakacje.

Program Polski Bon Turystyczny wystartował. Od 1 sierpnia rodzice mogą logować się do Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i aktywować 500 plus na wakacje.

Na niepełnosprawne dzieci przysługuje dodatkowy bon w kwocie 500 złotych. Jak go aktywować? Tłumaczymy krok po kroku.

Bon turystyczny na dziecko niepełnosprawne w podwójnej kwocie

Osoby, które mają dziecko niepełnosprawne mogą skorzystać także z dodatkowego świadczenia w formie bonu. Łącznie przysługuje im 1000 złotych do wydania w krajowych punktach turystycznych: w hotelach czy u organizatorów kolonii lub wycieczek.

Pierwszym krokiem jest zalogowanie się do portalu PUE ZUS. Rodzice mogą to zrobić za pośrednictwem Profilu Zaufanego lub bankowości elektronicznej.

Zobacz także

Kolejnym krokiem jest aktywacja bonu. Zakładka „Polski Bon Turystyczny” znajduje się w profilu ogólnym w panelu bocznym. Aby przejrzeć dane o bonie należy w oknie głównym rozwinąć menu "Polski Bon Turystyczny" i wybrać "Mój bon".

W tym panelu można aktywować bon, zmienić dane kontaktowe, złożyć wniosek o dodatkowe świadczenie na niepełnosprawne dziecko i przejrzeć bon.  Aby aktywować bon w oknie "Mój bon" należy wybrać przycisk "Aktywuj bon". Otworzy się okno „Aktywacja bonu”, w którym trzeba uzupełnić dane kontaktowe osoby uprawnionej, czyli numer telefonu komórkowego oraz adres e-mail. Poprawnie wykonana operacja aktywacji bonu jest potwierdzana komunikatem z informacją o aktualnym kodzie obsługi płatności.

Zobacz także

W następnym kroku należy wniosek oświadczenie o dodatkowe świadczenie. Co istotne, oświadczenie osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego (DBT), może być wysłane dla danego dziecka tylko raz.

 Aby złożyć oświadczenie osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu Turystycznego dla dziecka z niepełnosprawnością należy w oknie "Mój bon" zaznaczyć odpowiednie dziecko oraz wybrać przycisk "Złóż wniosek o dodatkowe świadczenie". Wówczas wyświetli się ekran powitalny kreatora tworzenia oświadczenia DBT o nazwie "Kreator oświadczenia osoby uprawnionej". Aby przejść do pierwszego kroku kreatora trzeba nacisnąć "Dalej". 

Bon turystyczny dla niepełnosprawnych
fot. ZUS

W panelu należy uzupełnić dane adresowe osoby uprawnionej. Dane identyfikacyjne i kontaktowe osoby upoważnionej zostaną pobrane automatycznie z okna "Mój bon". Po wprowadzeniu wszystkich wymaganych danych można przejść do kroku 2, gdzie należy uzupełnić dane dziecka. Krok trzeci z kolei to oznaczenie, jakim orzeczeniem dotyczącym niepełnosprawności legitymuje się dziecko. W kroku 4 prezentowana jest klauzula informacyjna RODO, zaś w piątym - podsumowanie tworzonego oświadczenia. W tym miejscu należy również dołączyć do oświadczenia kopię orzeczenia.

Oświadczenie o niepełnosprawności - bon turystyczny
fot. ZUS

Oświadczenie należy wysłać i podpisać profilem na PUE ZUS, podpisem ePUAP lub podpisem kwalifikowanym. ZUS informuje, że po przetworzeniu oświadczenia zostanie zwiększona wartość bonu, a na liście świadczeń zostanie wyświetlone dodatkowe świadczenie z tytułu niepełnosprawności dziecka.

Gotowy bon turystyczny dla niepełnosprawnego dziecka
fot. ZUS

RadioZET.pl/ZUS