Zamknij

Bon turystyczny na dziecko. Niektóre rodziny dostaną 1000 plus

19.06.2020 10:57
Bon turystyczny na dziecko. Niektóre rodziny dostaną 1000 plus. Dlaczego?
fot. PAP/Piotr Nowak

Resort rozwoju ujawnił kolejne szczegóły dotyczące projektu bonu turystycznego. Większość rodziców będzie mogła liczyć na 500 zł w formie vouchera na każde dziecko, ale rząd chce dać dwukrotnie więcej dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami.

Bon turystyczny ma być dostępny dla Polaków jeszcze podczas tegorocznych wakacji. Projekt ustawy w tej sprawie trafił w czwartek wieczorem do Kancelarii Sejmu, a jego pierwsze czytanie w izbie niższej parlamentu zaplanowano na piątkowe południe.

Ministerstwo Rozwoju i inne instytucje zaangażowane w projekt, jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS), przedstawiły szczegóły programu podczas spotkania z dziennikarzami. 

Bon turystyczny 500 plus. Zasady

Według wicepremier i minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, z nowego rządowego programu skorzysta kilkadziesiąt tysięcy podmiotów. Z czego 15 proc. to duże firmy, a reszta to sektor mikro, małych i średnich przedsiębiorstw.  

Zobacz także

Ten bon jest przygotowany w taki sposób, aby zarówno najmniejsze podmioty na rynku, jak przewodnicy i piloci, jak i touroperatorzy czy hotelarze (...) byli beneficjentami tego przedsięwzięcia

Jadwiga Emilewicz

Bezpośrednimi beneficjentami bonu jest 6,5 mln Polaków - tyle dzieci do 18. roku życie mieszka w naszym kraju. 

Skorzysta (z bonu - przyp. red.) każde gospodarstwo domowe, które ma dziecko. W zależności od tego, ile tych dzieci mamy, tym większymi będziemy beneficjentami Wysokość bonu to 500 złotych i na każde kolejne dziecko kolejne 500 złotych

Jadwiga Emilewicz

Rząd przygotował również specjalne rozwiązanie dla rodziców dzieci z niepełnosprawnościami. Otrzymają bon o dwukrotnie wyższej wysokości, czyli 1000 złotych. Decyzje będą wydawane na podstawie orzeczenia o niepełnosprawności dziecka.

Bon będzie w formie cyfrowej, nie będzie namacalnym świadczeniem przyznawanym na konto rodziców

Jadwiga Emilewicz

Bon turystyczny na dziecko. Wniosek 

Z bonu będzie można skorzystać w szeroko pojętej branży turystycznej: od bazy noclegowej po touroperatorów (wyjazdy, wycieczki, obozy sportowe dla dzieci). 

Emilewicz zapowiedziała, że z bonu będzie można skorzystać do marca 2022 roku. Powodem jest objęcie bonem rodziców dzieci, które urodzą się do końca 2021 roku. 

Zobacz także

Wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy podkreślił, że bon jest przyznawany na dziecko. Jednak intencją ustawodawcy nie jest to, żeby kontrolować wydatki z bonu - one są przyznane po prostu dla dzieci w rodzinie.

Bon turystyczny można otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak w przypadku normalnego świadczenia 500 plus. System pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej.  
Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Program bonu turystycznego 500 plus będzie dostępny dopiero, kiedy ustawa w tej sprawie zostanie uchwalona przez Sejm i Senat oraz podpisana przez prezydenta RP.

RadioZET.pl