Zamknij

Bon turystyczny dostępny na PUE ZUS. Jak go aktywować?

01.08.2020 08:28
Jak aktywować bon turystyczny - krok po kroku
fot. Shutterstock/Bartolomiej Pietrzyk (ilustracyjne)

Aktywacja bonu turystycznego na PUE ZUS jest już dostępna. Wyjaśniamy krok po kroku, jak skorzystać z 500 plus na wakacje.

Od soboty 1 sierpnia rodziny z dziećmi mogą skorzystać z bonu turystycznego. Nowe 500 plus przysługuje na każde dziecko w rodzinie, także wtedy, gdy rodzice mieszkają poza granicami Polski. Na dziecko niepełnosprawne przysługuje bon w podwójnej wysokości – 1000 złotych.

Bon to elektroniczny dokument, za pośrednictwem którego można będzie płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski zarejestrowanym podmiotom, również organizacjom pożytku publicznego. Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Bon turystyczny na PUE ZUS. Jak go aktywować?

Logowanie do PUE ZUS

Profil na PUE można założyć m.in. przy pomocy Profilu Zaufanego oraz bankowości elektronicznej. Jak założyć Profil Zaufany? Na rządowej stronie gov.pl widnieje zakładka „Profil Zaufany”. Po kliknięciu w ikonę użytkownikom pojawi się informacja o dwóch możliwościach założenia Profilu Zaufanego.

Zobacz także

Najszybszym sposobem jest założenie konta przez internet. Warunkiem jest jednak posiadanie internetowego konta bankowego, gdyż w tym przypadku, to właśnie poprzez bank użytkownicy potwierdzają swoją tożsamość. W tym wariancie użytkownik może wybrać z listy swój bank i po kliknięciu w jego ikonę zostanie przekierowany do zakładki logowania się do banku. Po zalogowaniu, ma on już dostęp do swoich danych w serwisach administracji.

Jest też alternatywa dla osób, które nie posiadają konta bankowego w sieci. Wówczas wystarczy wejść na stronę Profilu Zaufanego (pz.gov.pl) i wypełnić formularz. Tak złożony wniosek należy potwierdzić w dowolnym urzędzie, czyli w tzw. punkcie potwierdzającym. Chodzi o urzędy gminy czy urzędy skarbowe.  

Zobacz także

Zakładka „Polski Bon Turystyczny”

Menu Polski Bon Turystyczny będzie dostępne w widoku Ogólny po zalogowaniu do PUE, jeżeli zalogowana osoba ma przypisany bon, to znaczy – jest też beneficjentem 500 plus.

Bon turystyczny - aktywacja
fot. ZUS

Okno "Mój bon"  informuje o przyznanym bonie, łącznej wartość przyznanych środków oraz kwocie pozostałą do wykorzystania, dane identyfikacyjne i kontaktowe osoby uprawnionej.

Aby przejrzeć dane o bonie należy w oknie głównym rozwinąć menu "Polski Bon Turystyczny" i wybrać "Mój bon".

W tym panelu można aktywować bon, zmienić dane kontaktowe, złożyć wniosek o dodatkowe świadczenie na niepełnosprawne dziecko i przejrzeć bon.  Aby aktywować bon w oknie "Mój bon" należy wybrać przycisk "Aktywuj bon". Otworzy się okno „Aktywacja bonu”, w którym trzeba uzupełnić dane kontaktowe osoby uprawnionej, czyli numer telefonu komórkowego oraz adres e-mail. Poprawnie wykonana operacja aktywacji bonu jest potwierdzana komunikatem z informacją o aktualnym kodzie obsługi płatności.

Bon turystyczny - jak aktywować
fot. ZUS

 Po wybraniu przycisku „OK”, w oknie "Mój bon" zostanie zmieniony status bonu na „Aktywny”, zapisany kod obsługi płatności oraz zostaną uzupełnione dane kontaktowe.

Aktywowano bon
fot. ZUS

Po zaktualizowaniu danych w PUE ZUS, bon turystyczny zostanie aktywowany i jego numer zostanie przesłany na numer telefonu komórkowego lub adres poczty elektronicznej beneficjenta.

Bon aktywny
fot. ZUS

Osoby, które mają dziecko niepełnosprawne mogą skorzystać także z dodatkowego świadczenia w formie bonu. Powinny najpierw aktywować bon a następnie złożyć na PUE ZUS „Oświadczenie osoby uprawnionej w celu ustalenia prawa do dodatkowego świadczenia w formie Polskiego Bonu turystycznego”(DBT) i dołączyć do niego skan lub zdjęcie orzeczenia dla dziecka o niepełnosprawności lub niezdolności do pracy.  

RadioZET.pl