Zamknij

Bon turystyczny może przepaść. Rząd nie przedłuży ważności

22.04.2021 19:50
peron na dworcu kolejowym
fot. Marek BAZAK/East News

Bon turystyczny, czyli 500 plus na wakacje, można wykorzystać do opłacenia części kosztów wyjazdu z dziećmi. Przez lockdown jednak hotele są pozamykane, a rząd zapowiada intensywne pilnowanie, żeby nikt zakazów kwaterowania nie łamał. Ferie zimowe też zdążyły przepaść, a czasu na zrealizowanie bonu jest coraz mniej. I nie będzie więcej.

500 plus na wakacje to kolejne świadczenie kierowane do rodzin z dziećmi. Na każdego potomka w wieku niższym niż 18 lat przysługuje bon turystyczny o wartości 500 zł, którym można opłacić część kosztów wyjazdu, wczasów, ferii czy wycieczki. Problem w tym, że przez lockdown turystyka została przez rząd praktycznie zakazana.

Bony czekają więc na odmrożenie, a zegar tyka: ważność 500 plus na wakacje minie 31 marca 2022 roku. Nie wiadomo jeszcze, jak będą wyglądać wyjazdy w wakacje, część beneficjentów obawia się więc, czy zdążą bon wykorzystać. Rząd postanowił nie przychodzić z pomocą i podjął decyzję o tym, że ważność świadczenia nie zostanie przedłużona. Przeważyła troska o gospodarkę.

Ważność bonu turystycznego nie zostanie przedłużona. Rząd chce stymulować gospodarkę

Bon turystyczny doczekał się w pandemii ważnej zmiany: Sejm uchwalił, ze można go wykorzystywać także do zapłaty za jednodniowe wycieczki. Według pierwotnych reguł, 500 plus na wakacje można było wydać tylko wtedy, gdy wyjazd wiązał się z wykupieniem noclegu.

Zlikwidowało to część przeszkód w wykorzystywaniu świadczenia, zaostrzenie lockdownu w marcu 2021 roku sprawiło jednak, że możliwość wydania 500 plus na wakacje ponownie zniknęła. Potwierdzają to twarde dane: z 3,5 mld zł, jakie przeznaczono na obsługę programu, wykorzystano do tej pory zaledwie 10 procent.

W skonsumowaniu bonu turystycznego przeszkadza lockdown, wydawałoby się więc, że rząd postanowi przedłużyć działanie programu na czasy, gdy wyjazdy znowu będą możliwe. Jak dowiedzieli się jednak od Andrzeja Guta-Mostowego, wiceministra rozwoju, pracy i technologii dziennikarze money.pl, taka opcja nie wchodzi w grę.

Po licznych konsultacjach z branżą turystyczną uznaliśmy, że priorytetem powinno być wykorzystanie bonu turystycznego już podczas najbliższego sezonu wakacyjnego. I stąd lada chwila będzie promowany. Będziemy o nim przypominać, gdy tylko sytuacja epidemiczna pozwoli myśleć o regularnej turystyce.

Andrzej Gut-Mostowy

Bon turystyczny ma być traktowany jako dodatkowa tarcza antykryzysowa, mająca pomóc branży turystycznej w jak najszybszym powrocie do zarabiania pieniędzy. Rząd liczy na to, że część z zaległych środków 500 plus na wakacje zostanie wydanych jeszcze w 2021 roku, gdy tylko sytuacja pozwoli na zluzowanie obostrzeń. Według obecnych estymacji rządu, ma to być możliwe w czerwcu lub lipcu 2021.

500 plus na wakacje może być także wykorzystane do zakupu z wyprzedzeniem usług turystycznych na 2022 rok – o ile transakcja zostanie zawarta przed 31 marca 2022 roku.

RadioZET.pl/money.pl