Zamknij

Bon turystyczny dla emerytów uchwalony przez Senat

10.06.2021 10:26
pasażerowie na peronie
fot. Marek BAZAK/East News

Seniorzy mogą otrzymać takie samo dofinansowanie do wyjazdów, jakie przysługuje już dzieciom w ramach programu nazywanego „500 plus na wakacje”. Senat przyjął ustawę o rozszerzeniu bonu turystycznego na emerytów i rencistów.

500 plus na wakacje to 500 zł w postaci bonu, który można wykorzystać do  opłacenia części kosztów pobytu na wyjeździe wypoczynkowym. Wparcie mogą odebrać rodzice 6,6 mln dzieci, którym przysługuje świadczenie 500 plus.

Senatorowie opozycji chcą, żeby program objął zarówno najmłodszych, jak i najstarszych Polaków. Izba wyższa polskiego parlamentu przyjęła odpowiednią nowelizację ustawy; los dodatkowych pieniędzy dla emerytów i rencistów leży teraz w rękach posłów PiS, którzy raz już taki pomysł w Sejmie odrzucili. Tym razem jednak może być inaczej.

500 plus na wakacje dla seniorów. Senat przyjął ustawę przez aklamację

Bon turystyczny można wykorzystać do 31 marca 2022 roku. Do czerwca 2021 roku zrealizowano za ich pomocą tylko 470 000 transakcji, podczas gdy wydanych może zostać 6,6 mln sztuk kodów. To duży problem: gdyby wszyscy uprawnieni chcieli wykorzystać pieniądze w wakacje, czyli w lipcu i sierpniu, potrzeba byłoby nawet trzy razy więcej miejsc noclegowych, niż jest w całej Polsce.

Rząd zdecydował się nie przedłużać daty ważności bonów turystycznych, by pomóc dotkniętej przez pandemię i zakaz działalności branży turystycznej i hotelarskiej. Dzięki presji na szybkie skorzystanie z 500 zł dopłaty przedsiębiorcy mogą liczyć na wyższe obroty i powrót do zyskowności.

Senat chce, żeby 500 plus na wakacje otrzymali także emeryci i renciści. W uzasadnieniu podano, że także seniorom przyda się odpoczynek po rocznym lockdownie, a zwiększenie liczby uprawnionych do korzystania z bonu turystycznego będzie dodatkową pomocą dla poszkodowanych przez rządowe zakazy branż.

Senator Krzysztof Kwiatkowski jest zdania, że poszerzenie programu nie spowoduje wyższych wydatków budżetowych.

To nie powoduje żadnych wydatków z budżetu państwa. Z Polskiego Bonu Turystycznego skorzystała zaledwie jedna czwarta uprawnionych, czyli są zabezpieczone środki do wykorzystania przez seniorów. Rozszerzenie programu nastąpi we wrześniu, więc emeryci i renciści pojadą na wczasy po sezonie turystycznym, kiedy jest taniej i gdy branża turystyczna potrzebuje wsparcia.

Krzysztof Kwiatkowski

ZUS wydał do tej pory 1,5 mln bonów turystycznych, z czego wykorzystanych zostało 470 000 na kwotę około 300 000 mln złotych. Na chętnych czekają wciąż 4 mld zł zapewnione na potrzeby programu.

Politycy wątpią, czy uda się znacząco zwiększyć wykorzystanie 500 plus na wakacje wśród rodzin – z tego powodu do 6,6 mln uprawionych do otrzymania wsparcia dzieci chcą dodać 9 mln seniorów.

Emeryci i renciści zgodnie z ustawą przyjętą przez Senat mogliby korzystać z bonu turystycznego od września 2021 roku, a więc już po sezonie letnim. Miałoby to zapewnić branży turystycznej klientów po wakacjach, a przed feriami zimowymi.

Bon turystyczny zadebiutował w lipcu 2020 roku, a więc w środku pandemii. Przez długie miesiące lockdownu nie można było z niego korzystać. Świadczenie nie podlega wymianie na gotówkę; bon turystyczny można wykorzystać tylko do zmniejszenia kwoty do zapłacenia za wycieczkę lub noclegi o 500 zł.

RadioZET.pl/money.pl