Zamknij

500 plus także na wycieczki zagraniczne? Nowy plan resortu rozwoju

12.06.2020 09:47
Bon turystyczny a zagraniczne wycieczki. Rząd chce wesprzeć branżę
fot. Shutterstock/CGN089 (ilustracyjne)

Czy bon turystyczny obejmie także wycieczki zagraniczne? Resort rozwoju zadeklarował wsparcie dla organizatorów takich podróży, których finanse zostały nadszarpnięte w związku z epidemią koronawirusa.

Bon turystyczny w planach Ministerstwa Rozwoju przybierał już różne firmy. Początkowo jego beneficjentami mieli być pracownicy zarabiający do 5200 złotych brutto. Potem koncepcję zmieniono i w rezultacie bon trafi wyłącznie do rodzin z dziećmi bez względu na ich zarobki.

Co do zasady, taki bon ma wesprzeć branżę turystyczną na poziomie krajowym. Resort rozwoju pracuje jednak nad pomocą finansową dla organizatorów zagranicznych wycieczek. Czy w ramach bonu turystycznego będzie można wyjechać za granicę?

Kredyty zamiast dopłat

- Nie wykluczamy jakiejś formy wsparcia branży turystycznej zajmującej się zagranicznymi podróżami - poinformował w środę wiceszef resortu rozwoju Andrzej Gut-Mostowy. Zastrzegł jednak, że nie może ona liczyć np. na dopłaty do zagranicznych wyjazdów.

Zobacz także

Gut-Mostowy mówił w Polsat News, że resort rozwoju ma świadomość, że nie tylko organizatorzy krajowych wycieczek ponieśli straty. Wiceminister zapowiedział pomoc, jednak resort wciąż zastanawia się nad formą tego wsparcia. Zwiększenie zakresu usług w ramach bonu turystycznego na wycieczki zagraniczne raczej nie wchodzi w grę – wynika z zapowiedzi wiceministra.

Zobacz także

Ministerstwo Rozwoju poinformowało na Twitterze, że politycy rozmawiają z przedstawicielami branży turystycznej na temat ewentualnego wsparcia i jego formy. Gut-Mostowy komentując przebieg spotkania podkreślił, że branża wyjazdowa nie będzie mogła liczyć na to, że "dofinansujemy wyjazdy zagraniczne bezpośrednio".

- Może znajdziemy inne formy wsparcia dla tych firm turystycznych, które utraciły całkowicie swoich klientów na wyjazdy zagraniczne – dodał przedstawiciel resortu rozwoju.

Wiceminister wskazywał na problem z pozyskiwaniem kredytów w tej branży. Jego zdaniem sytuację mogłyby trochę poprawić dodatkowe gwarancje.

Branża turystyczna już od kilku tygodni mówi, że w bankach turystyka świeci się na czerwono. W moim osobistym przekonaniu stworzenie dodatkowych instytucji gwarantujących takie trudne kredyty dałoby możliwość, aby te banki może ten kolor czerwony zamieniłyby na kolor żółty 

- powiedział wiceminister

RadioZET.pl/PAP