Zamknij

Bon turystyczny i wsparcie rolników w jednym? Jest nowy plan rządu

26.06.2020 17:10
1000 plus na wakacje a pomoc dla rolników. Rząd ma nowy plan
fot. Shutterstock/StockMediaSeller (ilustracyjne)

- Bon turystyczny i sprzedaż produktów z własnych gospodarstw to idealne połączenie – mówił minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

- Prezydent Andrzej Duda wyszedł z inicjatywą bonu turystycznego, a my umożliwiliśmy rolnikom sprzedawanie produktów żywnościowych wytworzonych we własnym gospodarstwie. To idealne połączenie - mówił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister zaznaczył, że prezydencki pomysł na bon turystyczny wesprze nie tylko hotelarzy, ale i pośrednio – rolników. Wyraził nadzieję, że Polacy podczas tegorocznych wakacji postawią na agroturystykę.

500 plus na wakacje. Ardanowski: zyska także agroturystyka

Szef resortu rolnictwa podczas konferencji "Polska Smakuje w turystyce" mówił, że z bonu turystycznego będą mogły też skorzystać gospodarstwa agroturystyczne. Minister podał, że chodzi nawet o 9 tysięcy gospodarstw wiejskich, które oferują łącznie 91 tysięcy łóżek.

Zobacz także

Do Polskiego Bonu Turystycznego oraz do możliwości jego wykorzystania nawiązał także obecny na konferencji wiceminister rozwoju Andrzej Gut-Mostowy.

 Będzie to zachęta dla polskich rodzin do podejmowania aktywności turystycznej, a przy tej okazji sięgną po produkty regionalne i płody rolne 

- mówił wiceminister

Zaznaczył, że dzięki inicjatywie polegającej na łączeniu rolników i lokalnych producentów żywności z przedstawicielami branży hotelarskiej "hotele i pensjonaty uatrakcyjnią swoją ofertę siłą regionalnych przysmaków, a producenci żywności zyskają nowe kanały dystrybucji".

Zobacz także

Na czym polega akcja „Polska Smakuje w turystyce”?  Marcin Wroński z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa mówił, że chodzi o połączenie branży rolniczej z hotelarską.

 Turyści chcą degustować lokalną żywność, dlatego ośrodek, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom branży turystycznej, lokalnych rolników i producentów żywości, pomoże w nawiązywaniu kontaktów między dostawcami, a punktami gastronomicznymi 

- zapewnił

Jak dodał, każdy właściciel hotelu, czy restauracji, będzie mógł zgłosić się do jednego z 17 Oddziałów Terenowych KOWR, który wskaże mu lokalnego rolnika lub przetwórcę żywności.

RadioZET.pl/PAP