Zamknij

Czy bon turystyczny zmieni wakacyjne plany Polaków? [BADANIE]

06.07.2020 18:35
Bon turystyczny a plany wakacyjne Polaków. Turyści nie czekają na bon
fot. 1000 Words Photos/shutterstock (ilustracyjne)

Ustawa wprowadzająca bon turystyczny, czyli 500 plus na wakacje jest już na ostatniej prostej. Czy zastrzyk gotówki dla rodzin zmieni ich wakacyjne plany w obliczu pandemii?

O dalszych losach bonu turystycznego dla polskich rodzin z dziećmi zdecyduje Sejm. Posłowie zajmą się poprawkami Senatu, które dotyczą m.in. rozszerzeniem grona beneficjentów bonu wakacyjnego na emerytów i dzieci, których rodzice mieszkają poza granicami Polski.

Serwis Nocowanie.pl zbadał, jak wejście w życie ustawy o bonie turystycznym wpłynie na plany wakacyjne Polaków.

Polacy nie czekają na 500 plus na wakacje

Serwis Nocowanie.pl podaje, że liczba zapytań o wakacyjne rezerwacje utrzymuje się na podobnym poziomie jak miesiąc temu, przed uchwaleniem ustawy o bonie turystycznym.

Zobacz także

Portal podaje, że najwięcej zapytań o tegoroczne pobyty wakacyjne wysyłają osoby z dwóch grup wiekowych – 25-34 lat oraz 35-44 lata. Dotyczą one przede wszystkim urlopu we dwoje, natomiast na drugim miejscu znajdują się pytania o miejsce dla czterech osób, co sugeruje wypoczynek w rodzinnym gronie.

Najpopularniejsze kierunki to niezmiennie góry i morze. Aby jednak znaleźć nocleg, warto pospieszyć się z rezerwacją.

Obserwując ruch w portalu Nocowanie.pl, dochodzimy do wniosku, że wielu turystów zdaje sobie sprawę, że czekając z wykupieniem noclegów na bon turystyczny, w tym roku może zostać z niczym. Jeżeli wsparcie będzie obowiązywać dopiero od sierpnia, znalezienie wolnego noclegu w tym terminie okaże się jeszcze trudniejsze 

- mówi Kamila Miciuła z portalu Nocowanie.pl

Eksperci z branży potwierdzają, że bon wakacyjny przyczyni się do wzrostu popytu na usługi turystyczne, jednak popyt ten rozłoży się na kilka lat. Bon można będzie wykorzystać bowiem do końca marca 2022 roku.

Zobacz także

Dla kogo bon turystyczny?

Zgodnie z pierwotną wersją projektu, z bonu mieli skorzystać beneficjenci 500 plus, czyli rodziny z dziećmi. Osoby te otrzymają bon w formie cyfrowego kodu na kwotę 500 złotych. Na dziecko niepełnosprawne przysługuje bon w wysokości 1000 złotych.

Zobacz także

By aktywować bon należy zalogować się do systemu ZUS i zaktualizować dane. Po zaktualizowaniu danych w PUE ZUS, bon turystyczny zostanie aktywowany i jego numer zostanie przesłany na numer telefonu komórkowego lub adres poczty elektronicznej beneficjenta.

Z bonu będzie można skorzystać w szeroko pojętej branży turystycznej: od bazy noclegowej po touroperatorów (wyjazdy, wycieczki, obozy sportowe dla dzieci).

RadioZET.pl/mat.pras