Zamknij

Bon turystyczny. Można będzie skorzystać wiele razy?

19.07.2021 19:01
rodziny czekające na peronie na pociąg
fot. Marek BAZAK/East News

500 plus na wakacje to nie tylko dodatkowe świadczenie socjalne – to także wsparcie dla branży turystycznej, która została mocno poszkodowana przez obostrzenia wprowadzane przez rząd. Jarosław Gowin zapowiedział starania o to, żeby dofinansowanie pobytu wypoczynkowego dzieci można było otrzymywać co roku.

Bon turystyczny zaczął funkcjonować w niesprzyjających okolicznościach: podczas pandemii rząd starał się ograniczać mobilność społeczną, co owocowało między innymi zakazem przyjmowania gości na noclegi. Wykupienie go było jednym z warunków skorzystania z 500 plus na wakacje.

Sytuacja zmieniła się dopiero po ponad roku od początku pandemii, w czerwcu 2021, gdy rząd poluzował wprowadzone przez siebie obostrzenia. Po kody zaczęto sięgać wtedy znacznie szybciej, niż do tej pory – ZUS zdradził, że wydano już połowę bonów. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii chce, żeby 500 plus na wakacje zostało wprowadzone na stałe i przysługiwało rodzicom co roku.

Bon turystyczny co roku? Gowin chce „nadać mu charakter trwały”

Bon turystyczny to 500 zł dofinansowania pobytu dziecka (lub pobytu razem z dzieckiem) na wakacyjnym wyjeździe. Świadczenie można wykorzystać w ponad 27 000 podmiotów oferujących noclegi w całej Polsce.

Świadczenie przysługuje na wszystkie dzieci, które nie ukończyły 18. roku życia. Jak podał ZUS, do bonu turystycznego jest uprawnionych 7 mln beneficjentów. Kody, które można wykorzystać przy płaceniu za pobyt w ośrodku lub hotelu, pobrano 3,5 mln razy. Ich łączna wartość to 2,1 mld zł.

Jarosław Gowin, szef Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii zadeklarował, że 500 plus na wakacje powinno stać się świadczenie stałym, przyznawanym co roku.

Będziemy rozmawiali, w jaki sposób Bon Turystyczny doskonalić i w jaki sposób nadać mu charakter trwały. Po roku funkcjonowania bonu turystycznego możemy powiedzieć, że był to pomysł znakomity. Pozwolił on przetrwać, a w wielu przypadkach nawet rozwinąć się polskim firmom turystycznym nastawionym na turystykę krajową. Bon ma też bardzo duże znaczenie społeczne. Dzięki niemu wiele dzieci z rodzin mniej zamożnych może skorzystać, czasami po raz pierwszy, z wypoczynku wakacyjnego w dobrych warunkach.

Jarosław Gowin

Pojawił się także pomysł, żeby bon turystyczny przyznawać seniorom. Projekt ustawy został przygotowany przez Senat, w którym większość ma opozycja, i zostanie przedstawiony w Sejmie. PiS jednak już raz tę propozycję odrzucił.

Gdyby rozszerzenie zostało przyjęte, emeryci i renciści mogliby wykorzystywać bon turystyczny poza sezonem, zaczynając od września 2021 roku.

RadioZET.pl/PAP