Zamknij

Bon turystyczny 500 plus również dla bezdzietnych?

01.07.2020 17:32
Bon turystyczny 500 plus dla bezdzietnych? Jadwiga Emilewicz komentuje
fot. DisobeyArt/Shutterstock (ilustracyjne)

Czy bon turystyczny 500 plus, który ma być skierowany do rodzin z dziećmi, może przysługiwać bezdzietnym? Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz skomentowała poprawkę, jaką zamierzają w projekcie programu wprowadzić senatorowie.

Polski bon turystyczny to najnowsze świadczenie, które według planów rządu PiS ma być skierowane do rodzin z dziećmi. Rodziny mają otrzymać w ramach bonu elektronicznego voucher o wartości 500 zł na każde dziecko. Będzie można go wydać wyłącznie na opłacenie usługi turystycznej na terenie Polski, jak nocleg czy przewodnik.

To narzędzie ma być pomocą dla rodzimej branży turystycznej, która stanęła przed kryzysem podczas pandemii koronawirusa i skutkami "zamrożenia" gospodarki w marcu, kwietniu i maju.

Bon turystyczny dla bezdzietnych?

Ustawą o Polskim Bonie Turystycznym zajmuje się w środę Senat. We wtorek senacka komisja gospodarki narodowej i innowacji zdecydowała się rekomendować przyjęcie ustawy bez poprawek. - Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Polska Organizacja Turystyczna - dwa podmioty odpowiedzialne za realizację - będą gotowe do realizacji pierwszych płatności w drugiej połowie lipca. A zatem już dziś czekamy tylko na przyjęcie tej ustawy - komentowała Jadwiga Emilewicz, wicepremier i minister rozwoju.

Zobacz także

Emilewicz była pytana, czy większość sejmowa zgodziłaby się na udostępnienie bonu turystycznego także osobom bezdzietnym, gdyby Senat wprowadził taką poprawkę do ustawy. - To będzie bardzo trudne, ponieważ mamy wyliczone skutki, ale też i trudne technicznie - uznała.

To, że przyjęliśmy rozwiązanie zaproponowane przez prezydenta Andrzeja Dudę, takie mocne, prorodzinne, sprawia, że my jesteśmy w stanie bardzo szybko je wdrożyć w życie, właśnie poprzez system informatyczny ZUS. To jest niebagatelna zaleta tego systemu

Jadwiga Emilewicz

Podkreśliła, że branża turystyczna po ubiegłym, rekordowym roku, przyniosła ok. siedem procent polskiego PKB. - To jest ponad 1,3 miliona osób zatrudnionych w tej branży. To w dużej mierze - ponad 90 procent - małe i średnie firmy, a także mikro, bo przecież branża turystyczna to także piloci i przewodnicy - mówiła.

Emilewicz zwróciła uwagę, że od dłuższego czasu podobne rozwiązania istnieją w wielu państwach Unii Europejskiej, m.in. we Francji, Hiszpanii i we Włoszech. - Dziś w wyniku pandemii wprowadzają je, oprócz Polski, także Węgry czy Rumunia - nadmieniła.

Bon turystyczny 500 plus. Zasady

Zgodnie ze zgłoszoną przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawą, Polski Bon Turystyczny ma przysługiwać niezależnie od poziomu dochodów. Wysokość bonu na każde dziecko do 18. roku życia to 500 zł, dzieci z niepełnosprawnością uzyskują 1 tys. zł. Będzie to cyfrowe świadczenie udzielane przez ZUS na rzecz przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego.

Zobacz także

Bon będzie można wykorzystać w Polsce do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Według resortu rozwoju, działanie bonu ma objąć imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego.

Według MR, bon będzie można otrzymać po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu. Z bonu, który ma być świadczeniem jednorazowym, będzie można skorzystać do marca 2022 r.

Ministerstwo szacuje, że z bonu skorzysta ok. 6,5 mln dzieci w wieku do 18 lat.

RadioZET.pl/PAP