Zamknij

Bon turystyczny będzie jednorazowy? Wiceminister rozwoju wyjaśnia

09.06.2020 16:51
Bon turystyczny 2020. Na co można wydać nowe 500 plus?
fot. Volurol/Shutterstock (ilustracyjne)

Bon turystyczny 500 plus będzie można wykorzystać wielokrotnie - wyjaśnił Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju. Dodał, że bonu nie będzie można odsprzedać.

Bon turystyczny nie będzie dostępny dla wszystkich pracowników, ale na każde dziecko w rodzinie. Pomysł przypomina program Rodzina 500 plus z tą różnicą, że środki nie zostaną przekazane w gotówce, ale w ramach elektronicznej płatności.

O tym, jak będzie technicznie wyglądać realizacja bonu turystycznego, w portalu WP.pl mówił Andrzej Gut-Mostowy, wiceminister rozwoju.  

Bon turystyczny 2020. Zasady

Dlaczego program 500 plus na wakacje będzie obsługiwał Zakład Ubezpieczeń Społecznych? Zdaniem Guta-Mostowego, ZUS posiada odpowiednie zaplecze technologiczne, aby w ciągu kilku tygodni przekazać polskim rodzinom bony turystyczne.

Zobacz także

Wydaje się, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych na tę chwilę - oczywiście o ile chcemy stworzyć to szybko, niestety mamy tylko kilka tygodni - jest jedyną instytucją, która może temu poważnemu wyzwaniu technologicznemu sprostać

Andrzej Gut-Mostowy

Jak będzie wyglądała realizacja bonu turystycznego? Wiceminister rozwoju potwierdził, że będzie on w rzeczywistości kodem przypisanym do każdego konta elektronicznego w ZUS-ie uprawnionego do 500 plus na wakacje.

Po otrzymaniu tego kodu uprawniającego do bonu, przychodząc do obiektu turystycznego nastąpi sprawdzenie w systemie informatycznym ZUS-u czy taki kod rzeczywiście istnieje i czy są mu przypięte uprawnienia do otrzymania tego bonu. Z chwilą, kiedy to zostanie potwierdzone - najpewniej SMS-em - to wtedy będzie zablokowana płatność i ona pojawi się na koncie tego obiektu hotelowego w ciągu kilkunastu minut

Andrzej Gut-Mostowy

Wiceminister rozwoju tego nie doprecyzował, jednak do realizacji bonu prawdopodobnie będzie potrzebny smartfon lub inne urządzenie, które będzie w stanie aktywować płatność w ramach 500 plus na wakacje. Gut-Mostowy mówił również na co będzie można wydać bon.

Zobacz także

Bon będzie można wykorzystywać nie jednorazowo, tylko wielokrotnie. Może się okazać, że częściowo na hotel, przewodnika, czy spływ kajakowy. Dlatego nie ma tutaj żadnych ograniczeń. Można go będzie wykorzystywać wielokrotnie. Limit na jeden bon to 500 złotych, tak jak podkreślaliśmy  

Andrzej Gut-Mostowy

Jednocześnie wiceminister rozwoju zapewnił, że rząd nie dopuści do możliwości odsprzedania czy handlu bonami turystycznymi. 

Zapewne będzie zapisane w ustawie, że ten bon nie podlega zbyciu. Jest przypisany do danej rodziny i to też jest nasza wspólna intencja, aby to nie był papier wartościowy na rynku wtórnym, tylko usługi turystyczne przypisane do danej rodziny

Andrzej Gut-Mostowy

Duda przedstawił projekt jako prezydencki. Nadal nie pokazano projektu ustawy w tej sprawie. Tylko prezydent zaapelował do marszałek Sejmu Elżbiety Witek, aby jak najszybciej rozpoczęła prace nad projektem. Najbliższe posiedzenie izby niższej parlamentu zaplanowano na 19 kwietnia.

Z kolei wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz powiedziała, że pierwsze bony turystyczne trafią do polskich rodzin najwcześniej pod koniec lipca tego roku. 

RadioZET.pl/WP.pl