Zamknij

Bon energetyczny. Rząd podał konkretne kwoty wsparcia

17.11.2021 14:50
plik banknotów 500 zł
fot. Wojtek Laski/East News

Rekompensatę za wysokie ceny prądu elektrycznego i ciepła otrzyma więcej Polaków, niż zakładał początkowo plan rządu – oświadczyła minister klimatu Anna Moskwa. Podała także oficjalnie kwoty, jakie będą trafiać do beneficjentów świadczenia.

Tarcza antyinflacyjna ma uratować Polaków przez nieuniknionymi podwyżkami cen za energię elektryczną, gaz, ciepło oraz paliwo. Według dotychczasowych deklaracji rządu, pomoc pieniężna miała trafić do 1,5-2 mln gospodarstw domowych.

Minister klimatu Anna Moskwa zdradziła, że grono beneficjentów bonu energetycznego zostało rozszerzone, tak by objąć „wszystkie grupy potrzebujące”. Dowiedzieliśmy się także, ile dokładnie będzie wynosić „inflacyjne 500 plus”.

Bon energetyczny rozszerzony. Od 324 zł do 876 zł od państwa

Inflacja wyniosła w październiku 2021 6,8 procent rok do roku, a Narodowy Bank Polski przewiduje, że będzie dalej rosnąć. Będzie to po części wynikiem „nieuniknionych” podwyżek cen prądu elektrycznego, gazu i ciepła, z jakimi mierzyć się będą Polacy w 2022 roku.

Drożyzna będzie tak duża, że rząd zdecydował się na stworzenie tarczy antyinflacyjnej – całego pakietu rozwiązań, które mają przyczynić się do uregulowania cen i wsparcia osób, które inflację odczują najbardziej. Pieniądze z bonu energetycznego mają trafiać do gospodarstw domowych zagrożonych „ubóstwem energetycznym”. Rząd przyznał, że grono to powiększyło się.

Dokonaliśmy kilku uzupełnień, by na pewno nikogo nie wykluczyć i objąć dodatkiem energetycznym wszystkie grupy potrzebujące.

Anna Moskwa

Minister klimatu zdradziła także, jaką wysokość będzie miał bon energetyczny. Beneficjenci będą otrzymywać od 324 zł do 876 zł w skali roku, czyli od 27 zł do 73 zł miesięcznie.

Pieniądze będą przyznawane według kryterium dochodowego. Z wcześniejszych informacji przekazanych przez rząd wynika, że granicą mają być miesięczne zarobki na poziomie 1563 zł w gospodarstwie jednoosobowym oraz 1115 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

RadioZET.pl/Business Insider Polska