Zamknij

Bon Turystyczny 2021. Jak skorzystać ze świadczenia?

21.06.2021 15:38
Polski Bon Turystyczny 2021. Jak skorzystać ze świadczenia
fot. Marianna OSKO/East News

Polski Bon Turystyczny można wykorzystać do końca marca 2022 roku. Dotychczas został aktywowany 1,7 miliona razy. Sprawdzamy, na jakich zasadach można z niego skorzystać.

Polski Bon Turystyczny to świadczenie o wartości 500 zł, które przysługuje rodzinom z dziećmi, niezależnie od poziomu dochodów. Bon ma formę cyfrową i jest przydzielany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Rozliczają się z niego przedsiębiorcy turystyczni lub organizacje pożytku publicznego, zarejestrowane w Polskiej Organizacji Turystycznej.

Senat chce, aby od 1 września 2021 roku z bonu turystycznego korzystali też emeryci i renciści. Aż 54 senatorów głosowało "za" tym pomysłem, nikt nie był przeciwny. Seniorzy będą mogli wykorzystać przysługującą zniżkę poza sezonem. 

Bon turystyczny 2021. Jak skorzystać?

Bon przysługuje każdemu dziecku, które nie ma jeszcze 18 lat. Jak to liczy rząd? Świadczenie trafi do osób, które na dzień 18 lipca 2020 roku nie były pełnoletnie. Rodzice dzieci urodzonych w 2021 roku mogą pobrać bon bez względu na dzień i miesiąc narodzin potomka. Polska Organizacja Turystyczna wyliczyła, że talon będzie obowiązywał w sumie 6,5 mln dzieci.

Jak aktywować bon? Ponieważ świadczenie ma formę elektroniczną to w pierwszej kolejności trzeba zarejestrować się w PUE ZUS, czyli na Platformie Usług Elektronicznych. Gdy tożsamość osoby logującej się do systemu zostanie potwierdzona, wówczas pojawi się możliwość aktywacji bonu. Po tym, jak cyfrowy bon zostanie aktywowany, na adres e-mail przyjdzie powiadomienie z indywidualnym kodem płatności.

Kolejnym krokiem jest podanie kodu przy dokonywaniu rezerwacji noclegu lub imprezy turystycznej. W niektórych przypadkach można go wpisać dopiero na etapie zakwaterowania. W tym momencie decydujemy, jaką kwotę chcemy uiścić przy pomocy bonu turystycznego.

Ostatni etap to informacja, która przyjdzie do użytkownika drogą SMS-ową. Otrzymany kod potwierdzający płatność posłuży do ostatecznego zatwierdzenia procesu rezerwacyjnego.

Polski Bon Turystyczny. Gdzie zrealizować i jak zapłacić?

Co się dzieje z pieniędzmi, które nie zostaną wykorzystane w ramach bonu turystycznego, ponieważ wartość usługi była niższa niż przysługujące świadczenie? Pieniądze nie przepadają.

Osoby, które podzielą płatność bonem, będą mogły przy kolejnej okazji skorzystać z niewykorzystanych środków. Jeżeli pozostała pula nie będzie wystarczająca, wtedy konieczna będzie dopłata gotówką, karta lub przelewem.

Gdzie można wykorzystać bon? Pełna lista obiektów znajduje się na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel. W celu uzyskania szczegółowych informacji można skontaktować się mailowo: bon@zus.pl lub telefonicznie 22 11 22 111.

RadioZET.pl