Zamknij

1000 złotych na wakacje. Kto sfinansuje bon turystyczny?

18.05.2020 09:56
Bon turystyczny. Dla kogo 1000 złotych na wczasy?
fot. Shuttertock/Anna K Mueller (ilustracyjne)

- Bon turystyczny będzie w dużej mierze finansowany z budżetu państwa. 90 procent kosztów pokryje budżet, a 10 procent pracodawca. W kolejnych latach, firmy będą w większym stopniu obciążone wydatkami – mówiła minister rozwoju Jadwiga Emilewicz w Radiu ZET.

1000 plus, czyli bon na wczasy w Polsce to najnowszy pomysł rządu na wsparcie branży turystycznej, która ucierpiała przez epidemię koronawirusa.

Rząd wyda na nowy program 7 miliardów złotych, jednak liczba pracowników, którzy skorzystają z bonów jest ściśle ograniczona.

Bon turystyczny tylko dla etatowców. Dlaczego?

Na pytanie Beaty Lubeckiej w programie Gość Radia ZET o pomysł na bon turystyczny minister Emilewicz odpowiedziała, że już dziś w zakładach pracy funkcjonuje fundusz świadczeń, który wypłaca m.in. tzw. wczasy pod gruszą. Jak wskazała minister, wiele państw tj. Węgry, Rumunia czy Bułgaria wspierają rodzimą branżę turystyczną w podobny sposób.

Chcielibyśmy z jednej strony wesprzeć branżę lokalną, z drugiej zaś – umożliwić Polakom wyjazd na wakacje. W pierwszej kolejności bony turystyczne adresowane będą do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. To kompromis, który wypracowaliśmy podczas dialogu ze stroną społeczną 

– mówiła Emilewicz

Minister rozwoju dodaje, że w pierwszym etapie funkcjonowania bonu turystycznego to budżet państwa sfinansuje 90 procent jego wartości, zaś 10 procent opłaci pracodawca.  

Posłuchaj podcastu

Zobacz także

– Nie chcemy narażać firmy w tym trudnym roku na nadmierne koszty - dodała Emilewicz wskazując tym samym, że w kolejnych latach proporcje się zmienią.

W kolejnych latach ten bon mógłby być w większym stopniu finansowany przez pracodawców w ramach funduszu świadczeń. Elementem kompromisu z przedstawicielami pracodawców jest ograniczenie grona beneficjentów tego bonu do zatrudnionych na podstawie umowy o pracę 

– wskazała minister Emilewicz

Dla kogo 1000 złotych na wczasy?

Beneficjentami bonów zostaną osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. To nie wszystkie ograniczenia – będzie też próg dochodowy. Pieniędzy nie dostaną ci, których zarobki są wyższe niż kwota przeciętnej pensji tj. 5200 złotych.

RadioZET.pl