Zamknij

1000 plus nie tylko na wakacje? Branża outdoorowa apeluje o pomoc

28.05.2020 14:03
Bon 1000 plus nie tylko na wakacje. Na co będzie można go przeznaczyć?
fot. Shutterstock/Oleksandr Dudnyk (ilustracyjne)

Bon turystyczny, zgodnie z założeniami resortu rozwoju, pomoże sfinansować Polakom wakacje. Na co będzie można go przeznaczyć?  Branża outdoorowa apeluje o rozszerzenie katalogu miejsc, w których można będzie wydać pieniądze w ramach 1000 plus.

Bon turystyczny w wysokości 1000 złotych to nowy pomysł rządu, na którego realizację czekają zarówno pracownicy, jak i branża turystyczna. Stowarzyszenie Polish Outdoor Group apeluje do rządu o uwzględnienie branży outdoorowej w przepisach, które będą wprowadzały bon turystyczny.

W oświadczeniu przedsiębiorcy zaznaczają, że polską turystykę twarzą nie tylko hotele i firmy transportowe. To także producenci i wypożyczalnie sprzętu sportowego, odzieży i akcesoriów turystycznych, specjalistyczne sklepy turystyczne czy organizatorzy biegów i festiwali górskich, którzy pozostali bez wsparcia.

Na co przeznaczymy 1000 plus?

Zgodnie z rządowymi zapowiedziami, bon będzie mógł być przeznaczony na opłacenie noclegu w krajowych obiektach: hotelach, hostelach, ośrodkach wypoczynkowych. Bon sfinansuje też bilety do miejsc o charakterze turystycznym tj. parki rozrywki czy ogrody zoologiczne. Beneficjenci zapłacą bonem także za atrakcje turystyczne i opłacą przewodnika.

Zobacz także

Branża outdoorowa apeluje do rządu o rozszerzenie listy miejsc, w których można będzie wykorzystać bon.

Branża turystyczna to również firmy outdoorowe. Zaliczają się do nich producenci i wypożyczalnie sprzętu sportowego, odzieży i akcesoriów turystycznych, specjalistyczne sklepy turystyczne, organizatorzy biegów i festiwali górskich, organizatorzy specjalistycznych szkoleń z zakresu aktywności sportowych (np. kursy wspinaczki), jak również instruktorzy i przewodnicy górscy 

– czytamy w oświadczeniu

Stowarzyszenie dodaje, że wielu przedsiębiorców działających w branżach klasyfikowanych na pograniczu turystyki i sportu musiało zamknąć działalność, przez co sektor ten także poniósł straty.

 Odnosimy wrażenie, że w projekcie bonu na turystykę 1000 plus rząd skupia się na turystyce wypoczynkowej, zakładając wsparcie przede wszystkim dla operatorów bazy noclegowej. Chcielibyśmy zwrócić uwagę, ze ważnym elementem całej branży turystycznej jest także turystyka kwalifikowana np. piesza, górska, kajakowa, rowerowa, narciarska, a wraz z nią szereg firm specjalistycznych 

- brzmi fragment listu kierowanego przez Zarząd POG do rządu

Piotr Turkot, prezes Stowarzyszenia Polish Outdoor Group dodaje, że sklepy handlujące odzieżą sprzętem outdoorowym, operatorzy ścian wspinaczkowych, organizatorzy specjalistycznych wyjazdów, przewodnicy i instruktorzy nie uniknęli kryzysu i podobnie jak hotelarze odnotowali straty.

 

Straty w branży outdoor
fot. mat.pras

 

Dla kogo bon 1000 plus?

Beneficjentami bonów zostaną osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. To nie wszystkie ograniczenia – będzie też próg dochodowy. Pieniędzy nie dostaną ci, których zarobki są wyższe niż kwota przeciętnej pensji tj. 5200 złotych.

Bon będzie wydawany w postaci karty typu prepaid o wartości 1000 zł, którą będzie można wydać na nocleg lub usługę turystyczną na terenie kraju. 900 zł dołoży budżet państwa, a 100 zł pracodawca. Rozwiązanie ma kosztować ponad 7 mld zł.

 Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

RadioZET.pl/mat.pras