Zamknij

Zniżka równa luce płacowej. Bolt: ta promocja nie powinna istnieć

Katarzyna Witwicka
06.03.2020 10:47
Bolt. Promocja na Dzień Kobiet. Tyle zniżki, ile wynosi luka płacowa
fot. Shutterstock/Hyejin Kang (ilustracyjne)

Z okazji Dnia Kobiet Bolt zapowiada nietypową promocję. Pasażerki otrzymają zniżkę w wysokości aktualnej różnicy wynagrodzeń otrzymywanych przez mężczyzn i kobiety.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Mówi się, że w Polsce różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn są niewielkie. To nie do końca prawda” – czytamy w komunikacie przewoźnika Bolt.

Spółka powołuje się na dane Głównego Urzędu Statystycznego z października 2018 roku, z których wynika, że miesięczne wynagrodzenie mężczyzn jest wciąż o 19,9 procent wyższe niż kobiet. „Naszym zdaniem to nie jest ani mało, ani w porządku” – czytamy.

Zobacz także

 GUS wskazał, że w 2018 roku, przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto wynosiło 5003,78 złotych. Kobiety zarabiały jednak o 9,2 procent mniej, a mężczyźni o 8,9 procent. więcej niż średnia.

Lukę płacową płacową oszacowano wówczas na 19,9 procent.

Dokonując prostej kalkulacji okazuje się, że z 250 dni roboczych w 2018 roku, kobiety przepracowały niemal 50 z nich… za darmo

– analizuje Bolt

Bolt wskazuje, że w 2020 roku kobiety nie są ani gorzej wyedukowane, ani mniej doświadczone zawodowo niż mężczyźni. Spółka stoi na stanowisku, że kobiety nie powinny zarabiać mniej i ogłasza akcję, która ma na celu zwrócenie uwagi na nierówności płac.

Zobacz także

W Dniu Kobiet pasażerki będą mogły zamówić transport o 19,9 procent taniej. Otrzymają zatem tyle zniżki, ile wynosi luka płacowa.

Międzynarodowy Dzień Kobiet to dobra okazja, aby przypomnieć wszystkim, że jeden dzień w roku nie rekompensuje nierówności, których kobiety doświadczają przez pozostałe 364 dni. Kwiatki oczywiście można kupować, ale nie zapominajmy, że nawet najpiękniejszy bukiet nie rozwiąże problemów

pisze Bolt

Post zamieszczony przez spółkę na Instagramie wywołał sporo zamieszania.  Kobiety w większości pozytywnie oceniły akcję promocyjną, jednak część z nich uważa, że jest ona niepotrzebna. Komentujący mężczyźni pisali z kolei, że taka akcja to dyskryminacja względem pasażerów. Jak tłumaczył jeden z internautów, nie wszyscy mężczyźni zarabiają więcej, a ponadto muszą pracować o 5 lat dłużej niż kobiety. „Zwalczanie dyskryminacji inną dyskryminacją nie przyniesie równości” – czytamy w komentarzach.

RadioZET.pl/mat.pras