Zamknij

Bolesna pułapka w Polskim Ładzie. Wyższy podatek za brak dochodów

19.01.2022 11:46
Mateusz Morawiecki
fot. Piotr Molecki/East News

Rząd szukając sposobów na zatrzymanie wyprowadzania z Polski kapitału przez duże korporacje wprowadził do Polskiego Ładu podatek minimalny, który zgodnie z zamiarami tworzących prawo ma być płacony przez duże spółki z zagranicznym kapitałem. W praktyce nowe obciążenie fiskalne uderzy w branżę handlową oraz w polskie przedsiębiorstwa, które ponoszą straty.

Polski Ład zwiększył obciążenia fiskalne ponoszone przez przedsiębiorców. Główną przyczyną jest wprowadzenie samodzielnej, niezależnej składki zdrowotnej. Od stycznia 2022 roku jest ona płacona równolegle z podatkiem dochodowym.

Nowy system stał się wyjątkowo nieprzyjazny dla przedsiębiorstw, które działają w branżach o niskiej rentowności bądź ponoszą straty. Jeśli zysk będzie niższy niż 1 procent przychodów, Polski Ład nałoży podatek minimalny, którego wartość będzie wyższa od wyliczonego podatku CIT. Eksperci alarmują: to dobijanie leżącego i zamach na mały polski biznes.

Wyższy podatek od straty, niż od dochodu. Absurd Polskiego Ładu

Zgodnie z zamysłem rządu, podatek minimalny ma zatrzymać w Polsce część kapitału transferowanego za granicę poprzez optymalizacje podatkowe oraz „nadmiarowe transakcje”. Jako przykład takiego działania podano część sieci handlowych, które przy wielomiliardowych obrotach raportowały przez wiele lat straty lub czysto symboliczne zyski. To z tego powodu powstał wcześniej podatek handlowy, płacony od przychodów.

Podatek minimalny ma za zadanie pozyskać dla budżetu część ze środków zarabianych w Polsce przez zagraniczne korporacje. Niestety, rykoszetem dostały polskie przedsiębiorstwa. Przeciwko rozwiązaniu protestował między innymi Jacek Sasin, argumentując że oznaczać to będzie miliony podatku do zapłacenia dla ponoszących permanentne straty spółek Skarbu Państwa.

Jak donosi „Rzeczpospolita”, podatek minimalny zagraża przede wszystkim branży handlowej, która operuje na bardzo niskich marżach. W handlu dobrami szybkozbywalnymi, takimi jak żywność czy kosmetyki, wynosi ona średnio 0,7 procent. A więc kwalifikuje do płacenia wyższego podatku. Ostrzegł przed tym Przemysław Ruchlicki z Krajowej Izby Gospodarczej.

Podatek minimalny jest tak skonstruowany, że przewyższa około dwukrotnie kwotę klasycznego CIT. Będzie to dotkliwa sankcja.

Przemysław Ruchlicki

Nowa danina może być też ogromnym problemem dla małych przedsiębiorstw, które zmagać się będą w 2022 roku z podwyżkami cen gazu ziemnego i prądu elektrycznego i walczyć o osiągnięcie rentowności. Jeśli im się to nie uda, poniesiona przez nich strata zostanie jeszcze podwyższona konieczność zapłacenia podatku minimalnego.

RadioZET.pl/Rzeczpospolita