Zamknij

Blockachain pomoże PGNiG obniżyć koszty obsługi klienta

Olga Papiernik
19.02.2018 10:27
blockchain
fot. Chris Liverani on Unsplash

Billon we współpracy z Microsoftem rozpoczął pracę nad możliwością wykorzystania technologii blockchain w Polskim Górnictwie Naftowym i Gazownictwie (PGNiG). Zakres współpracy może objąć zarówno stworzenie platformy obsługi klienta indywidualnego, platformy do handlu gazem i energią, jak również płatności w systemach elektromobilności, podał Billon.

Zobacz także

- Rozpoczęliśmy testy naszej technologii blockchain w trzech obszarach branży energetycznej. Następnie wspólnie z PGNiG i firmą Microsoft przeanalizujemy każdy z tych projektów, pod kątem możliwości i zasadności wdrożenia - powiedział chief commercial officer Billonu Jacek Figuła.

Blockchain dla PGNiG przechowa m. in. faktury i umowy

Współpraca zakłada, że rozwiązania oparte na blockchainie firmy Billon mogą pozwolić PGNiG obniżyć koszty obsługi klienta, spełnić wymogi prawne związane z wymogiem przekazywania informacji w niezmienionej formie i ochroną danych osobowych oraz zwiększyć bezpieczeństwo przechowywania danych w formie elektronicznej. Np. platforma obsługi klienta indywidualnego może przechowywać ważne dokumenty takie, jak cenniki, faktury, regulaminy, czy umowy z klientami. Platforma handlu gazem i energią ma być oparta na tzw. inteligentnych umowach, realizowanych automatycznie, gdy tylko warunki są spełnione. Np. gdy podmiot zajmujący się obrotem gazu zakupi i otrzyma od PGNiG zawartą w umowie ilość surowca, fakt przesłania gazu zostanie automatycznie sczytany z odpowiednich czujników i zapisany elektronicznie na blockchainie.

- PGNiG jest liderem w branży, dlatego musimy trzymać rękę na pulsie jeśli chodzi o innowacyjne rozwiązania. Chcemy rozpoznać aktualne kierunki rozwoju technologii blockchain i być zorientowani, jak te innowacyjne rozwiązania mogą wpłynąć na udoskonalenie naszej oferty - powiedział wiceprezes PGNiG Łukasz Kroplewski.

Zobacz także

System płatności w rozwiązaniach do obsługi klienta oraz elektromobilności może korzystać z zapisanego w blockchainie Billon pieniądza cyfrowego - złotego emitowanego w sposób elektroniczny na podstawie zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego, podano także.

Billon to polska firma technologiczna, która opracowała system natychmiastowych płatności oparty na rozproszonej księdze głównej.

ISBnews/OP