Zamknij

Blisko 1/5 Polaków wyda na Wigilię od 401 do 500 zł

Olga Papiernik
14.12.2018 11:49
oprezenty pod choinka

Najpopularniejszy przedział kwot, jakie Polacy zamierzają wydać na przygotowanie Wigilii, to 401 do 500 zł - wskazała go co piąta osoba (19,5%) biorąca udział w badaniu Santander Consumer Banku (SCB) na potrzeby raportu "Polaków portfel własny - świąteczne przygotowania".

"Jak wynika z badania, na przygotowania do tegorocznej Wigilii wydamy średnio od 401 do 500 zł - taki przedział kwotowy wskazało 19,5% badanych. Co ciekawe, w grupie najmniej zarabiających (do 999 zł netto miesięcznie) prawie 9% respondentów wyda w Boże Narodzenie więcej, niż wynosi ich comiesięczny przychód. Wśród najlepiej zarabiających (ponad 5 tys. zł) co piąty wyda na Święta ponad 2 tys. zł. Na największe wydatki bożonarodzeniowe najrzadziej zdecydują się najmłodsi (z grupy 18-29 lat nie zadeklarował tego nikt) oraz mieszkańcy wsi. Najwięcej na Boże Narodzenie wydają respondenci z grupy wiekowej 30-39 lat i badani z miast powyżej 250 tys. mieszkańców" - czytamy w komunikaie.

Badanie pokazuje, że Polacy starają się zawczasu zapewnić sobie odpowiednio dużo pieniędzy na okres Świąt, przewidując większe obciążenia budżetu domowego w tym czasie. Prawie 70% respondentów zadeklarowało, że stara się finansować świąteczne przygotowania z bieżących dochodów i pensji, rezygnując często z zakupów niezwiązanych z Bożym Narodzeniem lub odkładając je w czasie. Najrzadziej na zorganizowanie świąt bez dodatkowych pieniędzy mogą sobie pozwolić respondenci z najmłodszej grupy wiekowej (18-29 lat) - 53,2%. Osoby te najczęściej oszczędzają na Boże Narodzenie z wyprzedzeniem, podano również.

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w pierwszym półroczu 2018 r. banki udzieliły o 6,8% więcej kredytów ratalnych i o 4,5% więcej kredytów gotówkowych w relacji do pierwszego półrocza 2017 r.

"Rozwojowi rynku sprzyja dobra koniunktura gospodarcza i korzystna sytuacja na rynku pracy. Najbardziej wzrosła liczba udzielonych kredytów o wartości do 50 tys. zł. Rok do roku obserwujemy wzrost zainteresowania kredytami gotówkowymi w grudniu. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat liczba umów kredytowych podpisywanych w ostatnim miesiącu roku w porównaniu z pozostałymi miesiącami urosła o 24%, zaś akcja kredytowa na przestrzeni ostatnich trzech lat zwiększa się o około 8% r/r" - powiedział dyrektor departamentu pożyczek gotówkowych Santander Consumer Banku Piotr Monkiewicz, cytowany w materiale.

Ważną pozycją w świątecznych budżetach są prezenty. To, w jaki sposób je wybieramy i gdzie szukamy pomysłów na obdarowanie innych, zależy w dużej mierze od naszego wykształcenia. Prawie połowa Polaków z wyższym wykształceniem (46%) przegląda strony sklepów internetowych, aby znaleźć odpowiedni upominek. Osoby z wykształceniem podstawowym korzystają przede wszystkim z propozycji przygotowanych przez sklepy stacjonarne (39%). Z badania wynika też, że im wyższe wykształcenie, tym w ogóle częściej jesteśmy skłonni szukać inspiracji w wyborze prezentu. Nie robi tego 30% osób z wykształceniem podstawowym i zawodowym, 22% badanych z wykształceniem średnim i 15% z wyższym, wskazano także.

Jak pokazuje raport, Polacy dostrzegają zmiany zachodzące w handlu i dostosowują do nich sposób robienia świątecznych zakupów. Jako czynniki mające największy wpływ wymieniają rozwój sklepów internetowych (prawie 30% obserwacji) oraz płatności bezgotówkowych (23%). Badani wskazali również czynniki najczęściej powodujące u nich największy stres podczas bożonarodzeniowej gorączki. Na czele tego zestawienia znalazły się tłum w sklepach, który wskazało 51% ankietowanych oraz korki na ulicach - 43% wskazań.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku w ankiecie telefonicznej, przeprowadzonej przez Instytut IBRIS w dniach 5–6 listopada 2018 r. W badaniu wzięły udział osoby dorosłe reprezentatywne dla całej Polski. Próba n=1000.

ISBnews/OP