Zamknij

Błaszczak kazał żołnierzom kupić 15 000 wiązanek na cmentarze

03.11.2020 09:59
kwiaty na grobie
fot. Shutterstock

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, wydał żołnierzom polecenie zakupu co najmniej 15 000 wiązanek. Wojsko ma w ten sposób wspomóc sprzedawców kwiatów, którzy przez ogłoszone w ostatniej chwili zamknięcie cmentarzy odnieśli ogromne straty.

Tarcza antykryzysowa kojarzyła się do tej pory przedsiębiorcom z działaniami rządu. W przypadku pomocy dla sprzedawców kwiatów i zniczy, którzy po zamknięciu cmentarzy zostali sami z towarem, widzimy niemal licytację na ratowanie przedsiębiorców.

Solidarnie wstawili się za nimi Polacy, odkupując kwiaty i znicze mimo braku możliwości umieszczenia ich na cmentarzu. Pomagały też samorządy, a do interwencji zaczął poczuwać się także rząd, zapowiadając skupywanie towaru. Okazało się jednak, że to wciąż było mało: do akcji zostało wysłane wojsko.

Żołnierze kupią 15 000 wiązanek. Wojsko pomaga sprzedawcom kwiatów

W pomoc dla sprzedawców kwiatów premier Mateusz Morawiecki zaangażował już Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa i Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Rządowe agencje mają przeprowadzić interwencyjny skup, umożliwiając odzyskanie pieniędzy zainwestowanych w niemożliwy do sprzedania z powodu zamknięcia cmentarzy towar.

Zobacz także

Deklarację o udzieleniu wsparcia branży złożył na Twitterze także Mariusz Błaszczak, szef MON.

Z udostępnionych przez niego informacji wynika, że w pomoc zostali zaangażowani żołnierze. Wojsko ma kupić co najmniej 15 000 wiązanek, a następnie umieścić je na grobach bohaterów walczących o wolną Polskę.

Zobacz także

Szczegółów na temat akcji brak, komunikat sugeruje jednak, że wojsko może koncentrować się na kupowaniu kwiatów ciętych. Pomoc zorganizowana przez rząd skupia się na roślinach w doniczkach, przez co część przedsiębiorców nie mogła liczyć na otrzymanie pomocy.

Decyzja o zamknięciu cmentarzy na dnie 31 października, 1 listopada oraz 2 listopada 2020 została ogłoszona przez premiera Morawieckiego 30 października 2020 około godziny 16:00. W tym czasie część Polaków było już w drodze na groby bliskich, a przedsiębiorcy zakończyli towarowanie i rozpoczynali sprzedaż, do której przygotowywali się często przez kilka miesięcy.

RadioZET.pl/PAP