Zamknij

Black Friday 2021 w cieniu inflacji. Tak wyglądać będzie święto konsumpcji

26.11.2021 08:13
Black Friday wystartował
fot. Damian Klamka/East News

Black Friday, czyli największe w roku święto konsumpcji, znów przyciągnie tłumy klientów do galerii handlowych. W dobie szalejącej inflacji promocje mogą okazać się wyjątkowo nieatrakcyjne, a fakt, że Polacy uwielbiają zakupy, znów mogą wykorzystać oszuści.

Black Friday, czyli fala promocji w sklepach, to zwyczaj, który Polska przejęła ze Stanów Zjednoczonych, gdzie jest on najbardziej popularny. Tego dnia sklepy oferują wiele zniżek i specjalnych ofert, a sam Czarny Piątek nazywany jest początkiem sezonu zakupowego przed Bożym Narodzeniem. Czarny Piątek wypada zawsze tuż po Święcie Dziękczynienia, czyli w ostatni piątek listopada. W tym roku jest to dzień 26 listopada.

Tegoroczny Black Friday w Polsce może okazać się wyjątkowo niekorzystny i dla sprzedawców i dla klientów. Powód? Szalejąca inflacja, która dobiła 6,8 proc. Przez zwiększone koszty promocje mogą okazać się mniej atrakcyjne dla klientów.

Black Friday mniej atrakcyjny przez inflację?

Black Friday mógłby okazać się lekarstwem na inflację, pod warunkiem, gdyby trwał nieco dłużej i gdyby wzrost cen nie dotykał także sprzedawców. Tymczasem w handlu także wzrosły koszty prowadzenia biznesu, a sprzedawcy próbują je zrzucić na klientów.

Choć promocje mogą okazać się mniej atrakcyjne niż w przedpandemicznych latach, to zdaniem Urszuli Kłosiewicz-Góreckiej z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, oferty mogą nieco złagodzić skutki inflacji.

Jak przyznała w rozmowie z PAP ekspertka z zespół Foresightu Gospodarczego w Polskim Instytucie Ekonomicznym, wyniki przeprowadzonych przez PIE i BGK badań koniunktury firm z ostatniego miesiąca nie budzą optymizmu, podobnie jak nastroje konsumentów. Dodała równocześnie, że firmy mogą chcieć wykorzystać szansę, jaką daje Black Friday

Zaoferowanie konsumentom bardzo atrakcyjnych warunków zakupu dóbr i usług może sprawić, że podwyższona inflacja nie będzie mieć istotnego negatywnego wpływu na plany zakupowe konsumentów 

Urszula Kłosiewicz-Górecka

- Reakcją na wzrost cen, w opinii aż 67,9 proc. Polaków, jest ograniczanie wydatków w sklepach, to jednak można mieć nadzieję, że bardzo atrakcyjne promocyjne ceny, zachęcą konsumentów do zwiększonych zakupów – oceniła.

Black Friday okazją dla oszustów

„Zakupowa gorączka podczas Black Friday to okres wzmożonej aktywności oszustów”– napisano na profilu KNF w mediach społecznościowych.

Urząd przypomina o praktykach przestępców, którzy wykorzystują tych, którzy chcą upolować okazję zakupową w sieci. Na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać? Oto kilka rad KNF.

  • Trzeba szczególną uwagę zwracać na nieznane sklepy, które oferują markowe towary w atrakcyjnych cenach. Konieczna jest także weryfikacja adresu strony, na której dokonuje się płatności online, bo oszuści tworzą strony podobne do istniejących bramek płatniczych.
  • Trzeba się wystrzegać informacji SMS-owych o konieczności dopłacenia niewielkiej kwoty za przesyłkę. Zwłaszcza nie należy klikać w linki, zamieszczane w takich informacjach, bo jest oszustwo.
  • W razie otrzymania podejrzanej wiadomości o wygranej należy zachować ostrożność i sprawdzić wiarygodność nadawcy

Posłuchaj podcastu

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w podcaście Radia ZET „Biznes. Między Wierszami”, zaleca ponadto weryfikowanie promocji. Urząd radzi, by wcześniej dokonać rozeznania cen artykułów, którymi konsument jest zainteresowany, bo wtedy będzie mógł on ocenić, czy rzeczywiście ma do czynienia z okazją, czy tylko jest to manipulacja ceną.

RadioZET.pl/PAP