Zamknij

Black Friday okazją do… zadłużenia się. Polacy są winni ponad miliard złotych

29.11.2019 07:27
Black Friday 2019. Zakup sprzętu na raty i długi Polaków
fot. Shutterstock/ Kwangmoozaa (ilustracyjne)

W Black Friday klienci sklepów RTV i AGD czy salonów samochodowych mogą liczyć na niższe raty. To jednak nie pomaga im wywiązać się z zobowiązań.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Polacy zadłużyli się na ponad 1,3 miliarda złotych z tytułu nieopłaconych umów sprzedaży i zakupów na raty – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor. Za brak zakupowego rozsądku na listę dłużników zdecydowanie częściej trafiają mężczyźni niż kobiety.

Raport wskazuje, że uzależnienie od zakupów jest przez Polaków marginalizowane, jedynie nieliczni wspominają o tym, że chcieliby robić zakupy bardziej rozważnie. Co czwarty badany przyznaje, że zdarzyło mu się wydać w sposób nieprzemyślany dużą sumę pieniędzy. Niemal stałą praktyką zakupową Polaków jest kupowanie rzeczy, na które nas nie stać – postępuje w ten sposób 42 procent ankietowanych.

Zobacz także

Co 24 osoba przyznaje wprost: jestem zakupoholikiem. Z kolei raport KPMG wskazuje, że, połowa Polaków podczas robienia zakupów nabywa dodatkową, wcześniej nieplanowaną rzecz, przeciętnie są to dwa produkty.

Za nieprzemyślane zakupy, z powodu których trudno było później poskładać domowy budżet, trafiło już do rejestru dłużników ponad 214 tysięcy osób - wskazuje PAP ekspertka z Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor Halina Kochalska.

Zobacz także

Skąd wziął się Black Friday?

Black Friday, czyli fala promocji w sklepach, to zwyczaj, który Polska przejęła ze Stanów Zjednoczonych, gdzie jest on najbardziej popularny. Tego dnia sklepy oferują wiele zniżek i specjalnych ofert, a sam Czarny Piątek nazywany jest początkiem sezonu zakupowego przed Bożym Narodzeniem. Czarny Piątek wypada zawsze tuż po Święcie Dziękczynienia, czyli w tym roku będzie to ostatni piątek listopada. W tym roku będzie to 29 listopada.

Zobacz także

RadioZET.pl/BIG InfoMonitor/PAP