Zamknij

Black Friday wolny od zakupów? Polacy bojkotują święto konsumpcji

28.11.2019 15:43
Black Friday 2019. Bojkot święta konsumpcji. Polacy odmawiają zakupów
fot. Shutterstock/ kikovic (ilustracyjne)

„Nie kupuję niczego w Black Friday” czy „make Friday green again”. Bojkot Black Friday rozszerza się, a coraz więcej konsumentów świadomie rezygnuje z zakupów tego dnia.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie pisze o rewolucji konsumenckiej w Czarny Piątek. A może warto nadać drugie życie zniszczonym butom i przerobić już niechcianą sukienkę na modną spódnicę? – czytamy na stronie fundacji. Aktywiści zachęcają, by spędzić ten dzień z daleka od galerii handlowych. Powód? Troska o środowisko.

Zuzanna Mierzejewska, właścicielka marki i organizatorka targów Ekocuda mówi, że tego dnia tracimy głowę dla promocji a troska o planetę schodzi na drugi plan. Zwraca uwagę, że wówczas najczęściej kupujemy ubrania, a to właśnie przemysł odzieżowy jest jedną z najbardziej szkodliwych dla środowiska branż ze względu na emisję CO2.  

Wyprodukowanie jednej bawełnianej koszulki to aż 2700 litrów wody i 100 mililitrów chemikaliów! Finalnie wiele rzeczy ląduje na śmietniku - statystycznie rodzina z rozwiniętego kraju wyrzuca około  30 kilogramów ubrań rocznie 

– mówi Zuzanna Mierzejewska.

Ekspertka dodaje, że Black Friday to też okazja do zakupu kosmetyków w promocyjnych cenach. Te zwykle mają plastikowe opakowania, przez co zamiast ograniczać zużycie plastiku – zwiększamy jego ilość.

Zobacz także

Z raportu „Konsumenci a gospodarka obiegu zamkniętego”, przygotowanego przez ARC Rynek i Opinia oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu wynika, że 40 procent badanych kupuje więcej, niż naprawdę potrzebuje. Ekonomia współdzielenia nie jest jednak obca Polakom. Jednak to wciąż nie ubrania, a samochody i meble najczęściej kupujemy z drugiej ręki.

Zobacz także

Wyniki tego badania przedstawione w Tygodniku Gospodarczym Polskiego Instytutu Ekonomicznego wskazują, że tylko 31 procent badanych Polaków ma poczucie, że ich decyzje zakupowe mają wpływ na środowisko naturalne.

Kupujmy w second handach, które oferują unikalne ubrania, wymieniajmy się ubraniami podczas specjalnych wydarzeń, przerabiajmy to, co już mamy. Szukajmy kosmetyków w ekologicznych opakowaniach, korzystajmy z opcji uzupełnienia i segregujmy śmieci. I w końcu: nie dajmy się ponieść emocjom widząc promocje, kupujmy tylko to, czego naprawdę potrzebujemy. Na szczęście coraz więcej osób świadomie rezygnuje z zakupów, żyjąc w duchu less waste 

- dodaje ekspertka

Skąd wziął się Black Friday? 

Black Friday, czyli fala promocji w sklepach, to zwyczaj, który Polska przejęła ze Stanów Zjednoczonych, gdzie jest on najbardziej popularny. Tego dnia sklepy oferują wiele zniżek i specjalnych ofert, a sam Czarny Piątek nazywany jest początkiem sezonu zakupowego przed Bożym Narodzeniem. Czarny Piątek wypada zawsze tuż po Święcie Dziękczynienia, czyli w tym roku będzie to ostatni piątek listopada. W tym roku będzie to 29 listopada.

Zobacz także

RadioZET.pl