Zamknij

BlaBlaCar z autobusami wjeżdża do Polski

22.07.2019 12:12
BlaBlaCar z autobusami wjeżdża do Polski. Od kiedy? Gdzie?
fot. BlaBlaCar

Jesienią w Polsce wystartują autobusowe przejazdy oferowane przez serwis BlaBlaCar — podała „Rzeczpospolita”. Oferowane będą zarówno przejazdy krajowe, jak i międzynarodowe.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Jak podała „Rzeczpospolita”, BlaBlaCar — francuski serwis internetowy łączący kierowców samochodów osobowych i pasażerów — planuje wejście do Polski z autobusowymi przejazdami.

Od kiedy autobusy BlaBlaCar w Polsce?

Do tej pory za pomocą strony internetowej lub mobilnej aplikacji można było znaleźć lub zaoferować przejazdy samochodowe na wybranych trasach.

Zobacz także

Na przełomie września i października pojawią się autobusowe przejazdy sygnowane przez BlaBlaCar. Jednym z partnerów sieci ma być firma PKS Polonus. To spółka Skarbu Państwa, która posiada 151 autokarów, kursuje do 220 miast i rocznie przewozi 4,5 mln pasażerów.

To wielki krok w rozwoju naszej platformy. Naszą ambicją jest udostępnienie szerokiej oferty transportowej łączącej wspólne przejazdy samochodami osobowymi i regularne połączenia autobusowe – przekazał Michał Pawelec z BlaBlaCar w Polsce, cytowany przez „Rz”. 

Obecnie czerwone autobusy spod znaku BlaBlaCar kursują we Francji i w krajach Beneluksu. Nad Sekwaną firma współpracuje z lokalnymi przewoźnikami m.in. Voyages Duclos, Coimbra i LVIT.

Jednak w najbliższych tygodniach oferta przewoźnika zostanie znacznie poszerzona o miasta w Niemczech i we Włoszech. „Rz” zaznaczyła, że francuska sieć planuje regularne połączenia do 400 miejscowości w całej Europie.

Zobacz także

FlixBus ma mocnego konkurenta

Jak będzie wyglądać korzystanie z autobusów BlaBlaCar? Celem firmy jest zapełnienie pustych miejsc na długich dystansach.

Joanna Krobicka z BlaBlaCar podkreśliła, że „przy średnim obłożeniu wynoszącym 60 proc. autobus emituje blisko jedną trzecią mniej (w przeliczeniu na 1 km przejechany przez pojedynczego pasażera) niż samochód”.

Na polskim rynku przewozów liderem jest niemiecka firma FlixBus, która dwa lata temu przejęła Polskiego Busa. 

– Rywalizacja pomiędzy dwoma międzynarodowymi graczami zapowiada się interesująco i z pewnością będziemy w tym uczestniczyć [...] Chcemy z bliska obserwować rozwój wydarzeń i stosownie reagować. Wygląda na to, że w przeciwieństwie do platformy FlixBus, która w pewnym sensie jest tylko kasą biletową, BlaBlaBus – po integracji z Ouibus – posiada znacznie większe doświadczenie przewozowe – komentował Maciej Acedański, prezes Polonusa, w rozmowie z dziennikiem.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita