Zamknij

Bitcoin rekordowo drogi. Debiut giełdy kryptowalut na NASDAQ

13.04.2021 16:56
Bitcoin rekordowa cena.. Na Wall Street zadebiutuje giełda kryptowalut
fot. AP/Associated Press/East News

Bitcoin uzyskał rekordową wartość 62,5 tys. dol. Do tak wysokiej wyceny mogła się przyczynić informacja o debiucie na amerykańskiej giełdzie jednej z największych giełd kryptowalut w Stanach Zjednoczonych - Coinbase Global.

  1. Bitcoin. Dlaczego najpopularniejsza kryptowaluta osiąga rekordową cenę
  2. Debiut Coinbase na NASDAQ
  3. Kryptowaluty. Ryzyko inwestycyjne

Bitcoin, czyli najpopularniejsza kryptowaluta świata we wtorek (13 kwietnia 2021) kosztuje 240 tys. zł (62,5 tys. USD). To najwyższa cena w historii. Do tej pory rekordem była kwota 58,3 tys. dol, uzyskana 21 lutego 2021 roku.

K ryptowaluty zyskują na popularności dzięki szybkiej możliwości zysku, a rynkowi eksperci przestrzegają przed ryzykiem inwestycyjnym związanym z brakiem odpowiednich regulacji prawnych. Już w marcu pisaliśmy, że kryptowaluty stały się narzędziem oszustów. Przestępcy podają się za brokerów inwestycyjnych i nakłaniają do zainwestowania w waluty cyfrowe.

Bitcoin. Dlaczego najpopularniejsza kryptowaluta osiąga rekordową cenę

Informacja o zbliżającym się debiucie Coinbase na amerykańskiej giełdzie rozgrzewa emocje inwestorów. Wielu uważa, że może się ona przyczynić do profesjonalizacji i prawnego uregulowania rynku kryptowalut na całym świecie. W efekcie cena bitcoina notuje historyczne wzrosty, a inwestorzy wierzą, że kolejne rekordy dopiero przed nami.

Kursy kryptowalut szaleją ze względu na precedensową sytuację na rynku kapitałowym. Po raz pierwszy w historii na giełdowy parkiet wejdzie spółka, będąca giełdą kryptowalut. Dotąd nie zdarzyło się to na żadnej giełdzie papierów wartościowych na świecie.

Debiut Coinbase na NASDAQ

Giełda kryptowalut Coinbase od 2012 roku zgromadziła bazę 55 mln użytkowników. Zalicza się do trójki najstarszych na świecie giełd kryptowalut. Na starcie poświęcona była jedynie bitcoinowi, a z biegiem czasu pojawiło się na niej jeszcze 50 innych kryptowalut.

Obecnie wartość rynkowa giełdy Coinbase Global wyceniana jest na ok. 90 mld dol. (ok. 354 mld zł). Analitycy prognozują, że ta kwota po giełdowym debiucie może jeszcze wzrosnąć, ponieważ inwestorzy zwiększą zaufanie do podmiotu, który wszedł na rynek regulowany.

Kryptowaluty. Ryzyko inwestycyjne

Warto pamiętać, że Komisja Nadzoru Finansowego i Narodowy Bank Polski ostrzegają przed inwestowaniem w kryptowaluty. Z punktu widzenia polskich instytucji finansowych, inwestowanie realnych pieniędzy w waluty cyfrowe wiąże się z dużym ryzykiem. KNF i NBP podkreślają m.in. ryzyko utraty środków w przypadku nagłego obniżenia wartości kryptowaluty i ryzyko oszustwa np. przez firmy działające w ramach tak zwanych piramid finansowych.

Równocześnie pojawił się pierwszy kraj, który oficjalnie chce zakazać kopania kryptowalut i wprowadzić kary za wydobywanie bitcoinów. Parlamentarzyści w Indiach już zapowiadają wprowadzenie nowego prawa, które by to umożliwiało.

RadioZET.pl