Zamknij

Bitcoin formalnym środkiem płatniczym. Pierwszy kraj zatwierdził kryptowalutę

09.06.2021 13:16
Bitcoin formalnym środkiem płatniczym. Pierwszy kraj zatwierdził kryptowalutę
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/EastNews

Salwador został pierwszym państwem, które formalnie zatwierdza bitcoina jako środek płatniczy. Reuters poinformował, że Kongres przyjął propozycję prezydenta kraju, aby uchwalić prawo, które zezwoli na przyjęcie kryptowaluty jako środka płatniczego. Obecnie obowiązuje tam tylko dolar amerykański.

Bitcoin  to najpopularniejsza kryptowaluta na świecie. Ostatnie tygodnie nie były dla niej korzystne finansowo. Odkąd Elon Musk poinformował, że wycofuje możliwość płacenia bitcoinami za Teslę, ich wartość zaczęła gwałtownie spadać.

Kryptowaluty są za to w Salwadorze perspektywicznym środkiem płatniczym. Za przyjęciem wniosku prezydenta głosowało aż 62 z 84 członków parlamentu. Oznacza to, że w ciągu 90 dni bitcoin stanie się formalnym środkiem płatniczym w tym kraju.

Bitcoin formalnym środkiem płatniczym w Salwadorze

Już w maju 2021 roku pojawiały się informacje, że Salwador chce wprowadzić kryptowalutę jako środek płatniczy. W tym celu biuro prezydenta informowało o planach wprowadzenia zachęt podatkowych dla firm zajmujących się bitcoinami.

W środę (9 czerwca 2021) prezydent Salwadoru poinformował na Twitterze, że ustawa została zatwierdzona.

 

W ubiegłym tygodniu w Miami podczas konferencji „Bitcoin 2021” prezydent Salwadoru Nayib Bukele powiedział, że jego kraj współpracuje z cyfrową firmą finansową Strike w celu ustalenia logistyki wprowadzenia bitcoina jako pełnoprawnego środka płatniczego.

Ponad 70 proc. aktywnej populacji Salwadoru nie ma konta bankowego. Nie są w systemie finansowym. Zostałem poproszony o pomoc w napisaniu planu. Salwadorczycy postrzegają bitcoin jako światowej klasy walutę; musimy złożyć plan bitcoinowy, aby pomóc tym ludziom

Jack Mallers, dyrektor generalny Strike

Po ogłoszeniu informacji przez agencję Reuters, bitcoin drożeje w środę (9 czerwca 2021) o 5,1 proc. do 34 244,62 dol.

RadioZET.pl/Reuters