Zamknij

Związkowcy w Biedronce chcą lepszej ochrony przed koronawirusem

10.03.2020 09:41
Biedronka. Związkowcy chcą lepszej ochrony przed koronawirusem
fot. Shutterstock/ canon_shooter (ilustracyjne)

Związki zawodowe działające w Biedronce chcą lepszej ochrony przed koronawirusem. Mowa o zapewnieniu maseczek ochronnych i rękawiczek. Jak o bezpieczeństwo pracowników dbają sieci handlowe?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Pracownicy sklepów obawiają się zarażenia koronawirusem. Żądają od pracodawców wdrożenia specjalnych procedur – informuje „Wyborcza”.

Działające w Biedronce związki zawodowe Sierpień '80, Solidarność oraz Solidarność '80 zażądały od pracodawcy zapewnienia pracownikom sklepów środków ochrony w postaci maseczek ochronnych oraz rękawiczek. Związkowcy przesłali w tej sprawie pismo do zarządu Jeronimo Martins Polska.

„Wyborcza” informuje, że ponieważ wirus przenosi się również na banknotach, związki domagają się żelów antybakteryjnych do systematycznej dezynfekcji rąk zwłaszcza dla kasjerek i kasjerów na kasach. Pracownicy Biedronki chcą także, aby w sklepach uruchomiono oczyszczacze powietrza z filtrami hepa (do niszczenia wirusów w powietrzu).

Zobacz także

Tymczasem Biedronka już w poniedziałek ogłosiła akcję dezynfekcji wózków i koszyków sklepowych. Inne sieci handlowe także nie tracą czasu. Żabka chce mierzyć pracownikom centrali temperaturę, a Carrefour i Lidl organizuje akcję informacyjną o zasadach higieny. Sieci przygotowują ponadto plany awaryjne na wypadek konieczności zamykania centrów logistycznych.

Zobacz także

Innym wyzwaniem dla handlowców będzie sprostanie wysokiemu popytowi na niektóre towary i zapewnienie ciągłości dostaw. „Wyborcza” pisze, że braki w zaopatrzeniu dotyczą na razie tylko środków dezynfekujących oraz towarów z długim terminem przydatności do spożycia np. kasze, ryże, makarony. W sklepach widać też ostatnio większy popyt na papier toaletowy.

Koronawirus w Polsce i na świecie

W Polsce odnotowano 17 przypadków koronawirusa. W całej Europie zmarło 396 osób, a laboratoryjnie potwierdzono ponad 11 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem.

Jak podała Światowa Organizacja Zdrowia, wirus, który rozprzestrzenił się na ponad 100 krajów, zabił dotąd ponad 3,8 tys. osób na całym świecie, w zdecydowanej większości w Chinach. Liczba potwierdzonych przypadków zakażenia na świecie wzrosła do ok. 110 tysięcy.

KORONAWIRUS - CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Koronawirus - najnowsze informacje
Koronawirus - RAPORT: objawy, leczenie, epidemia
Koronawirus: interaktywna mapa zachorowań. Gdzie jest koronawirus? [Mapa live]
Koronawirus - infolinia NFZ, numer telefonu
Podejrzenie koronawirusa: co zrobić? Postępowanie epidemiologiczne [Schemat]
Procedury dot. koronawirusa na lotniskach w Polsce

RadioZET.pl/”Gazeta Wyborcza”