Zamknij

Biedronka bez kasjerów? Nowe technologie przyszłością handlu

25.02.2020 12:18
Biedronka. Sklep testuje kasy samoobsługowe i aplikację
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News

Czy rozwój nowych technologii i automatyzacja pracy zredukuje zatrudnienie? W sklepach sieci Biedronka tradycyjne kasy zostaną zastąpione samoobsługowymi.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Grupa Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka, w Portugalii testuje sklep, w którym nie ma w ogóle tradycyjnych kas i kasjerów – informuje serwis Business Insider.

Prezes Jeronimo Martins Pedro Soares dos Santos w rozmowie z Business Insider Polska komentuje plany sieci. Mówi o coraz częściej pojawiających się w sklepach kasach samoobsługowych i możliwości płatności przez aplikację na smartfonie.

Wierzę, że czeka nas rewolucja jeśli chodzi o kasjerów. Będą oni musieli zająć się obsługą klientów, której kupujący coraz bardziej potrzebują

- mówi prezes spółki w rozmowie z Business Insider

W sklepach Biedronka już teraz znajdziemy kasy samoobsługowe. Są one jednak alternatywą dla tradycyjnych kas obsługiwanych przez pracownika sklepu. Nie tylko Biedronka idzie z duchem czasu. Klienci mogą sami obsłużyć się w sklepach sieci Carrefour, Auchan czy Tesco.

Zobacz także

Czy rozwój kas samoobsługowych odbierze pracę kasjerom? Niekoniecznie. Tego typu kasy wciąż są mało popularne co sprawia, że klienci nie wiedzą jak z nich korzystać. Potrzebny jest nadzór pracownika sklepu, który pomoże klientom anulować błędną transakcję czy wybrać odpowiednią ikonę pieczywa.

W 2020 roku tysiąc sklepów Biedronka zyska nowe kasy samoobsługowe – wynika z planów spółki przedstawionych w raporcie rocznym.

Zobacz także

Jeronimo Martins w portugalskich sklepach testuje też opcję płatności poprzez aplikację na smartfonie. Za pośrednictwem tego urządzenia można będzie skanować produkty i zapłacić za zakupy. Prezes spółki w rozmowie z serwisem zaznacza, że takie rozwiązanie to oszczędność czasu i likwidacja kolejek do kas.

Serwis podaje przykład innego sklepu portugalskiego właściciela - Pingo Doce & Go. Choć nie ma w nim kasjerów, sieć zatrudnia 16 osób. Są one oddelegowane do przygotowywania kanapek i obsługi klienta w sklepie bistro.

Zobacz także

RadioZET.pl/Business Insider