Zamknij

Niemieckie ziemniaki udawały polskie w Biedronce. „Ludzki błąd”

20.09.2019 14:14
Biedronka. Niemieckie ziemniaki udawały polskie w Biedronce. "Ludzki błąd"
fot. Radio ZET

W sklepach sieci Biedronka, zamiast polskich, klienci mogli kupić niemieckie ziemniaki. Sieć sklepów przeprosiła, a działacze rolniczej Agrounii szykują pozew przeciwko dyskontowi.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Niemieckie ziemniaki sprzedawane jako polskie. Rolnicy z AGROunii uważają, że sieci sklepów z premedytacją wprowadzają w błąd konsumentów.

Na etykiecie napis – kraj pochodzenia Polska. Ale na kartonie: Niemcy. Ponadto w gazetce promocyjnej sieci pojawiła się zapowiedź polskich ziemniaków prawie o 50 procent tańszych. Jednak w dyskoncie okazywało się, że kartofle nie zostały wyprodukowywane nad Wisłą.

Zobacz także

Rolnicy uważają, że przez takie praktyki traci rolnik, bo przecież taka promocja wpływa na ceny w całym kraju. Oszukiwany jest konsument, bo z badań wynika, że co trzeci z nas w doborze produktu kieruje się krajem pochodzenia.

Inspekcja Handlowa skontrolowała w ubiegłym roku 2500 partii produktów. Nieprawidłowości w oznakowaniu były w 30 procentach z nich.

„Ludzki błąd”

Jak na sprawę zareagowała sieć Biedronka?

– Bardzo przepraszamy za tę sytuację, w której doszło do błędu ludzkiego. Wzmocnimy nasze procedury sprawdzania kraju pochodzenia przy odbieraniu dostaw – podkreślił Marek Walencik, dyrektor kategorii owoców i warzyw w sieci Biedronka.

Zobacz także

Dodał, że „tylko w zeszłym tygodniu (między 9 a 14 września), w 2916 sklepach sieci Biedronka sprzedaliśmy prawie 2 miliony kg ziemniaków. Od początku roku do sierpnia 2019 klienci sieci zakupili u nas 83 miliony kg ziemniaków”.

– Jednocześnie podkreślamy, że zgodnie ze strategią naszej firmy co do zasady preferujemy rodzimych dostawców i polskie produkty. W efekcie aż 92 proc. produktów dostępnych w sklepach naszej sieci w ubiegłym roku pochodziło od polskich dostawców – dodał Marek Walencik.

Będzie pozew przeciw Biedronce?

Michał Kołodziejczak z Agrounii szykuje pozew przeciwko Biedronce w tej sprawie.

„Biedronka wypowiedziała wojnę polskim rolnikom uprawiającym ziemniaki – zrobiła kilkudniową promocję, podczas której zamiast sprzedawać ziemniaki polskie, sprzedawała ziemniaki z Niemiec i z Francji” – napisali w jednej.

Do tej pory z kwoty 8 tys. złotych na koszty pozwu Agrounii udało się zebrać ponad 4,3 tys. zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/PTD