Zamknij

Kiedy zrobić świąteczne zakupy? W te dni sklepy będą zamknięte

11.12.2019 09:42
Biedronka. Lidl. Żabka. Godziny otwarcia sklepów w Święta i w Sylwestra
fot. Shutterstock/PopTika (ilustracyjne)

Do końca roku wszystkie niedziele będą handlowe. Nie warto jednak zwlekać z zakupami do ostatniej chwili, sklepy mogą być otwarte krócej.  

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Ostatnia przedświąteczna niedziela będzie handlowa. 22 grudnia będziemy mogli zrobić zakupy w sklepach. Lidl czy Biedronka będą także otwarte dwa dni później w Wigilię. Trzeba jednak pamiętać, że tego dnia sklepy mogą pracować krócej. Niedziela po świętach także będzie okazją do zakupów. 29 grudnia wypada ostatnia handlowa niedziela w 2019 roku. Ostatnie tegoroczne zakupy zrobimy 31 grudnia. Należy jednak pamiętać, że tego dnia sklepy będą czynne nieco krócej.  

Tuż przed Wigilią, 23 grudnia m.in. w sieci Biedronka będzie można zrobić zakupy do godziny 22. W Wigilię sklepy otwarte będą do godziny 13:00. Podobnie będzie w przypadku Kauflandu, Lidla czy Carrefoura. Warto tego dnia zdecydować się na poranne zakupy. W Sylwestra zaś sklepy będą otwarte średnio do godz. 19:00.

Zobacz także

Otwarcie sklepów w Święta i w Sylwestra

24 grudnia – skrócone godziny pracy
25 grudnia - nieczynne
26 grudnia - nieczynne
27 grudnia – 30 grudnia – standardowe godziny otwarcia
31 grudnia – skrócone godziny pracy
1 stycznia – nieczynne

Czy wszystkie sklepy będą zamknięte w Święta?

W świetle prawa, handel w święta, podobnie jak w niedziele niehandlowe jest zabroniony. Franczyzobiorcy np. tacy jak Żabka, mogą jednak skorzystać z dopuszczonej przez ustawę możliwości prowadzenia w tych dniach sprzedaży osobiście. Decyzję o otwarciu sklepu podejmą sami franczyzobiorcy, a informacje o godzinach otwarcia będą dostępne w poszczególnych sklepach.

Zobacz także

Niedziele handlowe w 2020 roku

W 2020 roku będzie niewiele okazji, by zrobić zakupy w niedzielę. Zakaz handlu obowiązywał będzie niemalże każdej niedzieli. To nie koniec zmian. W 2020 roku będzie tylko siedem niedziel handlowych. Co więcej w niektóre dni zakupy będziemy mogli zrobić tylko do godziny 14. 

Zobacz także

Zgodnie z art. 8 ustawy o zakazie handlu, w dniu 24 grudnia i w sobotę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy (11 kwietnia) w placówkach handlowych powierzanie pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem – po godzinie 14:00 są zakazane. Wyjątki zostały spisane w art. 6 ustawy. Spod zakazu wyłączone są m.in. stacje paliw, kwiaciarnie, apteki czy sklepy z pamiątkami. 

Niedziele handlowe w 2020 roku wypadają 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia, 20 grudnia.

RadioZET.pl