Zamknij

Godziny dla seniorów. Jak reagują sieci marketów?

14.10.2020 15:54
Biedronka. Lidl. Kaufland. Godziny dla seniorów. Jak reagują markety?
fot. Helen Sushitskaya/Shutterstock (ilustracyjne)

Godziny dla seniorów, które będą obowiązywać od 15 października, spowodowały zmiany w największych sieciach handlowych. Jak w najbliższym czasie będą otwarte markety Biedronki, Lidla czy Kauflandu?

Godziny dla seniorów wracają do sklepów, aptek czy targowisk. Od czwartku 15 października w godz. 10-12 handlowcy mają umożliwić zrobienie zakupów osobom powyżej 60. roku życia. Podobne regulacje obowiązywały pomiędzy kwietniem i majem. Powodem - pandemia koronawirusa i gwałtowny wzrost liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w ostatnich tygodniach. 

Dwie godziny na zakupy przeznaczone dla osób starszych wiążą się z tym, że pozostali klienci muszą wybrać się do sklepu o innej porze. To może wiązać się ze wzmożonym ruchem po południu i wieczorem. Żeby zapobiegać nadmiernemu gromadzeniu się, niektóre sieci handlowe postanowiły zmienić godziny otwarcia swoich super i hipermarketów.

Biedronka - godziny otwarcia

Korekty w godzinach otwarcia sklepów dokonał już właściciel sklepów Biedronka.

Zobacz także

"Ponad 40 sklepów w całej Polsce działa całodobowo, a ok. 650 – do 23.30. To powrót do słynnej Akcji 24, która podczas pierwszej fazy pandemii zdała egzamin i umożliwiła robienie bezpieczniejszych zakupów" – pisze w przesłanym do Radia ZET oświadczeniu biuro prasowe spółki Jeronimo Martins. Pełna lista sklepów i godziny ich otwarcia można znaleźć TUTAJ.

Kaufland – godziny otwarcia

W związku z pandemią koronawirusa, godziny swojej pracy wydłużyły również sklepy sieci Kaufland.

- Po zmianie są otwarte w godz. 6-23. Wyjątek stanowią sklepy w Biłgoraju, Końskich i Świdniku, które ze względu na lokalne ograniczenia w handlu w godzinach nocnych, funkcjonują w godzinach 6-22 – informuje nas Łukasz Pawlicki z biura prasowego spółki Kaufland Polska Markety. Do której otwarty jest konkretny sklep, można sprawdzić TUTAJ.

Lidl – godziny otwarcia

Zmiany wprowadził również właściciel sklepów Lidl w Polsce.

Zobacz także

– Aby zapewnić większy komfort oraz maksymalne możliwe bezpieczeństwo podczas zakupów, nasze sklepy od kwietnia br. funkcjonują według wydłużonych godzin otwarcia. Od 15 października będą obowiązywały jeszcze dłuższe godziny funkcjonowania części obiektów Lidl Polska – podała Aleksandra Robaszkiewicz z biura prasowego Lidl Polska. Lista z godzinami otwarcia poszczególnych sklepów dostępna jest TUTAJ.

Tesco, ALDI, Dino, Carrefour – godziny otwarcia

Jak udało nam się ustalić, większość pozostałych sieci handlowych będzie zamykana o dotychczasowych porach. "Godziny otwarcia sklepów Tesco nie ulegną zmianom" – informuje biuro prasowe Tesco Polska.

Zmian nie wprowadza również sieć ALDI. – Nowe regulacje dotyczące ponownego wprowadzenia godzin dla seniorów nie wpływają na zmiany w godzinach pracy naszych placówek – zapewnia Agata Biernacka, kierownik działu komunikacji i PR w ALDI Polska.

Zobacz także

Korekta godzin otwarcia w związku z wprowadzeniem czasu tylko dla seniorów nie dotyczy też sieci Carrefour. "Znaczną część portfolio placówek handlowych Carrefour stanowią hipermarkety, które są w stanie bezpiecznie obsłużyć dużą liczbę klientów, bez potrzeby wydłużania godzin pracy" – pisze w oświadczeniu biuro prasowe spółki.

Tak, jak do tej pory, otwarte będą też sieci Stokrotka i Dino.

Godziny dla seniorów. Branża ma wątpliwości

Według Polskiej Izby Handlu, godziny dla seniorów są problematyczne dla części przedsiębiorców. Maciej Ptaszyński, wiceprezes PIH podkreśla, że "niemal puste sklepy przez dwie godziny dziennie to straty finansowe dla branży, to brak wpływów z podatków, a tym samym straty dla budżetu państwa, w czasie, kiedy brakuje pieniędzy m.in. na służbę zdrowia".

Zobacz także

- Jest to także rozwiązanie, które utrudnia życie społeczeństwu. Zauważmy też, że w przeciwieństwie do tego, co było wiosną obecnie wiele młodszych osób musi normalnie funkcjonować. Godziny dla seniorów w sklepach uniemożliwią im sprawną organizację czasu i np. wykorzystywanie przerw w pracy – dodał Ptaszyński.

Branża ma obawy, że po godzinie 12. ludzie będą odwiedzać sklepy masowo. Izba postuluje do Ministerstwa Zdrowia o skrócenie tzw. godzin dla seniorów lub wprowadzenie innych rozwiązań, tj. pierwszeństwo osób starszych w kolejce.

RadioZET.pl/PTD