Zamknij

Koronawirus. Jakie premie dla pracowników marketów?

20.03.2020 09:52
Biedronka. Lidl. Aldi. Kaufland. Jakie premie dla pracowników?
fot. Anna Fedorova_it/Shutterstock (ilustracyjne)

Za pracę podczas epidemii koronawirusa kasjerzy i dostawcy sieci handlowych mogą liczyć na dodatkowe pieniądze. Kto i w jakiej wysokości otrzyma premie w Aldi, Biedronce, Lidlu czy Kauflandzie?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Koronawirus, którym do tej pory w Polsce zaraziło się 367 osób (stan na poranek 20 marca), spowodował większe zainteresowanie zakupami, głównie podstawowych produktów.

Jak podali analitycy banku PKO BP, wartość zakupów i liczba transakcji dokonanych w środę 11 marca 2020 była wyższa niż w dniach szczytu zakupowego przed Bożym Narodzeniem w 2019 roku.

To oznacza o wiele więcej pracy dla kasjerów i dostawców, na których spoczywa odpowiedzialność uzupełnienia półek w sklepach oraz wydania towaru klientom. Z tego powodu sieci marketów zdecydowały się na dodatkowe podwyżki dla pracowników, którzy wykonują swoje obowiązki podczas epidemii koronawirusa.

Zobacz także

Aldi

Jak podał portal Bankier.pl, pracownicy sieci Aldi mogą liczyć do 1000 zł dodatku za pracę podczas stanu zagrożenia epidemicznego.

"Doceniając zaangażowanie i wzmożony wysiłek pracowników ALDI w związku z zaopatrywaniem klientów sieci we wszystkie niezbędne artykuły, Zarząd i Dyrekcja ALDI Sp. z o.o. zdecydowały o przyznaniu pracownikom nagród pieniężnych za pracę w marcu. Ich wysokość uzależniona będzie od rodzaju wykonywanej pracy. Najwyższe nagrody otrzymają pracownicy sklepów oraz magazynu, którzy w największym stopniu przyczyniają się do utrzymania łańcucha dostaw i zaopatrywania klientów w potrzebne produkty stając się ich bohaterami w codzienności" - podało biuro prasowe Aldi w wypowiedzi dla Bankier.pl.

Sieć handlowa zastosowała również różnego rodzaju środki ochronne przed koronawirusem. W kasach pojawią się płyty z pleksi. Pracownicy otrzymali rękawiczki i środki dezynfekcyjne. Dla klientów wyznaczono specjalne strefy do zachowania co najmniej 1 metra odległość od siebie. Z kolei na stanowiskach z warzywami, owocami i pieczywem pojawią się jednorazowe rękawiczki foliowe.

Zobacz także

Biedronka

Prawie 70 tys. pracowników Biedronki może liczyć na dodatkowe pieniądze za pracę podczas epidemii koronawirusa.

Jak podał Bankier.pl, otrzymają po 300 zł za tydzień pracy w dniach 9-14 marca. Dotyczy to pracowników, którzy w tym czasie pracowali zgodnie z grafikiem lub ponadczasowo wykonywali swoje obowiązki. 

Ponadto każdy pracownik, który posiada dzieci w wieku do 14 lat i musiał z tego powodu zostać w domu, również otrzyma dodatkowe bonusy, jeśli przepracował co najmniej jeden dzień w tygodniu od 9 do 14 marca.

Kaufland

W przypadku sieci handlowej Kaufland pracownicy również mogą liczyć na dodatki do pensji. Zdecydowano o zwiększeniu dodatku motywacyjnego. W marcu wyniesie on 1000 zł. Kto może otrzymać te pieniądze?

Zobacz także

Pierwsze 500 zł przysługuje pracownikom, którzy w dniach 1-15 marca mieli 100 proc. frekwencję w pracy. Kolejne 500 zł przysługuje za pełną obecność w pracy w dniach 16-31 marca.

- Mamy świadomość, jak ważną rolę poza służbami zdrowia odgrywają w obecnej sytuacji także sieci handlowe. Chcąc wynagrodzić pracowników za pracę w tym szczególnym okresie, postanowiliśmy zwiększyć wysokość dodatku motywacyjnego w marcu do 1000 zł - podkreślił przedstawiciel biura prasowego Kaufland Polska, w rozmowie z Bankier.pl.

Lidl

Sieć handlowa zapewniła, że pracownicy sklepów i centrów dystrybucji otrzymają dodatkowe premie. Jakiej wysokości? Tego jeszcze nie podano. "Natomiast wszyscy pracownicy otrzymają jeszcze premie wielkanocne w wysokości 450 i 300 złotych" - dodało biuro prasowe Lidla.

Podobnie jak w sieci Aldi, również w sklepach Lidl pojawią się specjalne ekrany ochronne z pleksi przy stanowiskach kasowych. Skrócone zostały również godziny otwarcia sklepów do 21 (do tej pory do godz. 22).

Zobacz także

Tesco

Brytyjska sieć handlowa nie poinformowała, czy zamierza w jakikolwiek sposób nagrodzić pracowników za pracę podczas epidemii koronaiwrusa.

O takie premie apeluje m.in. zakładowa NSZZ "Solidarność".  

RadioZET.pl/Bankier.pl