Zamknij

Biedronka. Ilu obcokrajowców zatrudnia sieć handlowa?

25.08.2020 14:30
Biedronka. Jakie zarobki? Ilu obcokrajowców zatrudnia sieć?
fot. PIOTR KAMIONKA/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Biedronka w całej Polsce zatrudnia ponad 70 tys. osób. Zdecydowana większość z nich to kobiety. Sieć podała również ilu obcokrajowców jest zatrudnionych w jej marketach.

Biedronka, jedna z największych sieci handlowych w Polsce, opublikowała raport dotyczący zrównoważonego rozwoju w sieci handlowej. Jak podał portal Dlahandlu.pl, wśród podanych danych znalazły się również statystyki dotyczące pracowników. 

Sieć ponad 3 tys. marketów zatrudnia ponad 70 tys. osób. Aż 83 proc. z nich to kobiety. Również panie zajmują zdecydowaną większość (72 proc.) stanowisk kierowniczych.

Biedronka. Ilu zatrudnia obcokrajowców?

Spośród dokładnie 70 935 pracowników Biedronki, na pełen etat pracuje 62 530 osób. Na czas określony zatrudnionych jest ponad 27 tys., a nieokreślony - ponad 43 tys. osób. 

Zobacz także

Jeśli chodzi o strukturę wieku, to pracownicy powyżej 50. roku życia stanowią 7,2 proc. całej załogi. Najwięcej jest osób w wieku 30-50 lat - 66,5 proc. ogółu. Osoby poniżej 30. roku życia to 26,3 proc. 

Obcokrajowcy zatrudnieni w Biedronce stanowią 1,3 proc. wszystkich pracowników.

"W większości są to osoby z Ukrainy, ale pracują u nas również osoby z obywatelstwem białoruskim, filipińskim, hinduskim, kazachskim, litewskim, rosyjskim, rumuńskim, turkmeńskim, czeskim, albańskim, algierskim, bułgarskim, gruzińskim, hiszpańskim, jordańskim, słowackim, tunezyjskim, egipskim i greckim. Ponadto obcokrajowcy zatrudnieni przez zewnętrzne agencje pracy stanowili średnio w 2019 r. 3,2 proc. wszystkich zatrudnionych bezpośrednio pracowników" - napisała Biedronka w swoim raporcie.

Biedronka. Jakie zarobki?

Biedronka podała również dane dotyczące wysokości pensji pracowników. Podstawowe wynagrodzenie w sklepach sieci wyniosło 119 proc. minimalnej pensji w Polsce (2600 zł brutto) - czyli 2912 zł brutto. Z kolei średnie wynagrodzenie w Biedronce wynosiło 145 proc. minimalnego wynagrodzenia w Polsce - co daje 3770 zł brutto.

Zobacz także

Do celów statystycznych wybrano podstawowe stanowiska w sklepie: pracownik sklepu, sprzedawca-kasjer, kasjer oraz starszy kasjer. Wskaźnik odnosi się do wynagrodzenia zasadniczego

"Odpowiadając na zmiany na rynku wynagrodzeń, podwyższyliśmy wynagrodzenia 31,5 tys pracowników (wg stanu zatrudnionych na dzień 31 grudnia 2019 r.), a średnia podwyżka w sklepach wyniosła w trakcie 2019 r. 8,7 proc." - napisała w raporcie Biedronka.

RadioZET.pl/Dlahandlu.pl